Petycja w tej sprawie trafiła do Sejmu we wrześniu 2021 r., a jej autorem jest prezes NRA Przemysław Rosati. Inicjatywę podjęła sejmowa Komisję ds. Petycji, projekt został właśnie wniesiony do laski marszałkowskiej.
Czytaj: List do sądu za ciężki, więc nie może być polecony >>
Adwokaci i radcy poszkodowani
Chodzi o art. 37 ust. 4a Prawa pocztowego, zgodnie z którym w stanach nadzwyczajnych lub w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną może być doręczona w sposób, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a - do oddawczej skrzynki pocztowej adresata bez podkładki w postaci wniosku adresata. Wyłączone z tego zostały sądy i trybunały, prokuratura i inne organy ścigania, komornika sądowego.
Adwokaci postulują zmianę wyłączającą również adwokatów i radców prawnych, w ramach prowadzonej działalności zawodowej.
Ustawa potrzebna by zwiększyć bezpieczeństwo danych
W uzsadnieniu projektu komisja wskazuje, że zasadniczym jej skutkiem społecznym będzie wzrost bezpieczeństwa danych wrażliwych, zawartych w korespondencji prowadzonej przez adwokatów i radców prawnych.
- Korespondencja taka zawiera szereg danych oraz okoliczności faktycznych, dotyczących sfery prywatnej klientów, może także zawierać informacje, które stanowią tajemnicę adwokacką lub obrończą. Proponowana zmiana zagwarantuje także pewność w działaniach adwokatów i radców prawnych, albowiem zagwarantuje, że przesyłka wydana ze skutkiem doręczenia rzeczywiście została doręczona do jej adresata - wskazano.
Obecnie bez gwarancji skutecznego dostarczenia pism
NRA z kolei w petycji podkreślała, że zmiana jest ważna ponieważ obecne przepisy – zmienione ustawą Covidową – nie gwarantują skutecznego dostarczenia pism oraz zagrażają ochronie tajemnicy adwokackiej.
- Po przeszło roku funkcjonowania przepisu art. 37 ust. 4a ustawy Prawo pocztowe dociera do NRA coraz więcej głosów od adwokatów, że nie wszystkie przesyłki rejestrowane wysyłane do i przez zawodowych pełnomocników docierają rzeczywiście do ich pocztowych skrzynek oddawczych. Jednocześnie reklamacje nie są uwzględniane, gdyż z wygenerowanego dokument z systemu Poczty Polskiej S.A. wynika, że przesyłkę doręczono w sposób prawidłowy - wskazano w uzasadnieniu petycji.
Sprawdź też: Czy wypowiedzenie jest skuteczne, jeżeli pismo zostało odebrane w placówce poczty przez żonę pracownika? >
Przypomniano również, że art. 132 par. 1 k.p.c. zobowiązuje profesjonalnych pełnomocników do doręczania sobie nawzajem bezpośrednio odpisów pism procesowych z załącznikami. A w treści pisma procesowego wniesionego do sądu zamieszcza się oświadczenie o doręczeniu odpisu pisma drugiej stronie albo o jego nadaniu przesyłką poleconą. Co więcej pismo niezawierające powyższego oświadczenia podlega zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.