Inga Stawicka

Inga Stawicka

Kontakt: Inga.Stawicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Polska jednym z liderów w zgłaszaniu produktów niebezpiecznych

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie

1,6 mln sztuk - tyle produktów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosił łącznie do europejskiego rejestru produktów niebezpiecznych (w 173 zgłoszeniach). Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Polska znajduje się na podium wśród krajów najczęściej dokonujących zgłoszeń w systemie. Jako niebezpieczne najczęściej identyfikowano zabawki i sprzęt elektryczny.

14.03.2023

Rząd zapowiada przedstawienie nowych rozwiązań dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna

Do końca tygodnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma przedstawić nowe rozwiązania, które będą formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Zapowiedź to efekt spotkania wiceministra i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych z protestującymi w Sejmie. Na konkrety trzeba jeszcze jednak poczekać.

13.03.2023

TSUE: Na zmowę między przedsiębiorcami trzeba mieć wyraźne dowody

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Komisja Europejska powinna była rejestrować rozmowy z przedsiębiorcami dotyczące potencjalnego stosowania antykonkurencyjnych praktyk, nawet jeśli nie prowadzono jeszcze formalnego dochodzenia. W przeciwnym razie brak wyraźnych dowodów może być podstawą do uchylenia wydanych decyzji. Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

09.03.2023

Prof. Piotrowski: Przestrzeganie konstytucji ważne też dla gospodarki

Prawo gospodarcze

Ważnym obecnie zagadnieniem jest to, jak przestrzeganie reguł ustrojowych sprzyja – czy też nie - rozwojowi gospodarczemu, co wpisuje się zwłaszcza w starania dotyczące realizacji tzw. kamieni milowych. W tym kontekście wydaje się, że przestrzeganie konstytucji ma zasadnicze znaczenie co do pewności procesów inwestycyjnych i jest czynnikiem służącym rozwojowi gospodarczemu - mówi prof. dr hab. Ryszard Piotrowski z WPIA UW.

09.03.2023

Poczta zwróci adwokatowi za niewykorzystane znaczki, zgodnie z zasadą lex retro non agit

Prawo cywilne Prawnicy Rynek i konsument

Operator pocztowy nie może samowolnie zmieniać regulaminu w taki sposób, który kończy się uniemożliwieniem wykorzystania już zakupionych znaczków pocztowych na listy polecone. To najważniejszy wniosek z precedensowego wyroku, w którym pełnomocnik prawomocnie wygrał spór z operatorem. Prawnicy mają nadzieję, że będzie to początek stałej linii orzeczniczej sądów.

09.03.2023
1    143  144  145  146  147  148  149  150  151    152