Inga Stawicka: 11 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konstytucja a gospodarka. Współczesne regulacje normatywne – stymulator czy bariera rozwoju?”. Przybliżmy czytelnikom, na czym dokładnie będzie się ona koncentrować?
Ryszard Piotrowski: Konferencja dotyczy zagadnienia zależności między konstytucją a rozwojem gospodarczym, a więc odpowiedzi na pytanie, czy konstytucja sprzyja rozwojowi gospodarczemu, czy też raczej stanowi dla niego ograniczenie. Ten temat będzie analizowany nie tylko z punktu widzenia polskiego systemu prawnego, ale też innych państw, ponieważ konferencja ma charakter prawnoporównawczy. Przewidziane są zarówno wystąpienia ekspertów, jak i studentów z różnych ośrodków naukowych. Wśród zaproszonych są: prof. Ewa Łętowska, prof. Hanna Litwińczuk, dr Monika Żabicka – Kłopotek. Sam również będę uczestniczył w tym panelu. Konferencja ma być też okazją do tego, by przedstawić owoce poprzedniej konferencji Koła Naukowego Komparatystyki Prawniczej, poświęconej roli dwuizbowości w ustroju demokratycznym, która została zwieńczona publikacją książkową.
Cena promocyjna: 59.6 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 149 zł
Wydaje się, że temat konferencji jest bardzo aktualny.
Tak, również sądzę, że jest ważny, bo ta problematyka wpisuje się w rozmaite aktualne konteksty. Jednym z nich jest to, jak przestrzeganie reguł ustrojowych sprzyja – czy też nie - rozwojowi gospodarczemu, co wpisuje się zwłaszcza w starania dotyczące realizacji tzw. kamieni milowych. W tym kontekście wydaje się, że przestrzeganie konstytucji ma zasadnicze znaczenie co do pewności procesów inwestycyjnych i jest czynnikiem służącym rozwojowi gospodarczemu. Temu zagadnieniu będzie zapewne poświęcone wystąpienie prof. Ewy Łętowskiej „Gospodarka a konstytucyjny mechanizm rule of law. Wątpliwości na czas kryzysu praworządności”.
Czytaj też: Prof. Piotrowski: Trzeba dostosować liczbę mandatów do zaludnienia okręgów, bez politycznych spekulacji >>
W programie konferencji zaznaczono, że wystąpienia będą również poświęcone związkom gospodarki, konstytucji i systemów podatkowych. Trudno uniknąć skojarzenia z regulacjami tzw. Polskiego Ładu, który nadal jest wyzwaniem zwłaszcza dla przedsiębiorców. Czy na konferencji ten wątek również się pojawi?
Sądzę, że tak, w programie jest przecież wystąpienie prof. Hanny Litwińczuk, wątek „Polskiego Ładu” pojawi się też prawdopodobnie w dyskusjach w trakcie panelu.
Czytaj też: Prof. Piotrowski: Sędziowie pokoju raczej sądom nie pomogą >>
Proszę zdradzić jeszcze, co będzie tematem pańskiego wystąpienia podczas konferencji?
Będzie ono dotyczyło konsekwencji nowych zjawisk w gospodarce - związanych z rozwojem nowych technologii – dla konstytucji. Szczególnie chcę poświęcić uwagę naruszaniu prywatności jako warunku efektywnego funkcjonowania zjawiska nazywanego „kapitalizmem inwigilacyjnym” – czyli stałego przetwarzania danych za naszą zgodą, albo w istocie bez niej, w zamian za korzystanie z rozmaitych udogodnień, które przynosi cały system nowych technologii.
Prof. dr hab. Ryszard Piotrowski - wykładowca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; redaktor naukowy opracowania "Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym".
Cena promocyjna: 59.6 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 149 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.