Inga Stawicka

Inga Stawicka

Kontakt: Inga.Stawicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Mniej towaru za tę samą cenę, czyli jak producenci i handel nabijają klientów w butelkę

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Downsizing w branży spożywczej to praktyka wątpliwa moralnie i niezgodna z dobrymi obyczajami, ale na gruncie prawnym trudno z nią walczyć - uważają prawnicy. Wprost nie zabraniają jej ani przepisy krajowe, ani unijne. Wciąż trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy tego typu działania mogą zostać uznane za wprowadzanie konsumentów w błąd i stosowanie tzw. ukrytych podwyżek cen.

30.03.2023

Wspólnoty i spółdzielnie też są uprawnione do niższych stawek za prąd

Energetyka

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyjaśnia, że wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie także są uprawnione do ochrony wynikającej z ustawy mającej zapobiec nadmiernym podwyżkom stawek za prąd. I to niezależnie od tego, czy korzystają z usług sprzedawcy rezerwowego, czy z urzędu.

29.03.2023

URE przypomina przedsiębiorcom o odpisach na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny

Prawo gospodarcze Energetyka

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą energii oraz wydobywaniem gazu ziemnego muszą rozliczyć się z obowiązku dokonywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny oraz składania sprawozdań. Przypomina o tym prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią tego obowiązku, będą musieli liczyć się z koniecznością uiszczenia kar.

29.03.2023

Rada UE przyjęła przepisy o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Prawo europejskie

Od 2035 r. na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywała zasada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych samochodów osobowych i dostawczych. W praktyce oznacza to zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie przyjęte przez Radę UE. Polska była przeciwna temu rozwiązaniu.

28.03.2023

MS świadome zagrożeń ze strony sztucznej inteligencji, ale czeka na unijną regulację

Ministerstwo Sprawiedliwości na razie nie prowadzi prac mających uregulować funkcjonowanie sztucznej inteligencji na gruncie polskiego prawa, chociaż ma świadomość, że wraz z rosnącą popularnością nowych technologii wzrasta również ryzyko wykorzystywania ich np. w treściach pedofilskich. Czeka jednak w pierwszej kolejności na przyjęcie przepisów na poziomie unijnym.

28.03.2023
1    140  141  142  143  144  145  146  147  148    152