Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

RPO interweniuje w sprawie działań CBA w gabinecie ginekologicznym

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Po przeszukaniu gabinetu ginekologicznego funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację medyczną i wszystkie karty leczonych tam pacjentek z ostatnich niemal 30 lat. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyjaśnienia. To reakcja na skargi lekarki i pacjentek, które uważają, że działanie CBA było nieadekwatne i naruszało tajemnicę lekarską.

27.02.2023

Kary w zawieszeniu dla odpowiedzialnych za ochronę finału WOŚP, gdy zginął Paweł Adamowicz

Prawo karne

Na odpowiednio sześć i pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata w sprawie finału WOŚP, na którym został zamordowany Paweł Adamowicz, Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w poniedziałek Gracjana Z. i Dariusza S. - właściciela agencji i szefa ochrony. Przedstawicieli Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, urzędnika miejskiego oraz dwóch policjantów uniewinniono od zarzutów.

27.02.2023

W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepień rozpocznie się 1 czerwca tego roku. Dodał, że podpisał już obwieszczenie w tej sprawie.

27.02.2023

Dyrektywa unijna nie zabrania kształcenia lekarzy poza uniwersytetami

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Dyrektywa nie zabrania państwom członkowskim upoważniania instytucji innych, niż uniwersytety do prowadzenia kształcenia medycznego na poziomie podstawowym, o ile ich działalność prowadzona jest pod nadzorem uniwersytetu oraz spełnione są istotne wymagania dotyczące treści studiów - tak Komisja Europejska odpowiedziała na pismo Naczelnej Rady Lekarskiej.

24.02.2023

Lekarz zapyta cierpiącego pacjenta, jak bardzo go boli

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie będą miały obowiązek prowadzenia terapii bólu, u wszystkich pacjentów, którzy na niego cierpią. Lekarze będą obowiązkowo dokonywać oceny natężenia bólu i jego wpływu na jakość życia chorego. Na dostosowanie się do nowych przepisów wprowadzających jednolity standard postępowania z cierpiącym pacjentem podmioty lecznicze dostały pół roku.

24.02.2023
1    86  87  88  89  90  91  92  93  94    162