Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Rośnie liczba hospitalizacji z powodu grypy

Pacjent Opieka zdrowotna

Tylko w pierwszej połowie marca z powodu grypy lub jej podejrzenia wystawiono ponad 2,2 tys. skierowań do szpitala - wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. W tym czasie odnotowano 422 431 przypadków tej choroby. Zmarły dwie osoby. Eksperci mówią, że w obecnym sezonie epidemicznym mamy ponad 200-procentowy wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne i 500 - procentowy wzrost hospitalizacji.

21.03.2023

Na zdrowie wydajemy dużo, ale w kolejce do lekarza poczekamy jeszcze dłużej

Pacjent Opieka zdrowotna

Dynamika wpływów Narodowego Funduszu Zdrowia, która jest związana z wynagrodzeniami i PKB, będzie spadać i nie dorówna wysokiej inflacji - przestrzegają eksperci. Wzrost finansowania publicznego ochrony zdrowia jest niewystarczający. W efekcie nie rośnie też dostępność świadczeń, wręcz czas oczekiwania na wizytę u lekarza lub zabieg w niektórych obszarach wydłuża się.

21.03.2023

Nauczyciel z niższą pensją, niż salowa, czyli budżetowe paradoksy

Pensja profesora jest niższa, niż wynagrodzenie pielęgniarki z tytułem magistra, a salowa zarobi więcej, niż początkujący nauczyciel. To efekt niespójnych systemów wynagrodzeń w sferze budżetowej: złej legislacji i uzależnienia od decyzji politycznych. To również potencjalne źródło konfliktów wśród jej pracowników, zwłaszcza tych, którzy od lat nie mogą doprosić się znaczących podwyżek.

17.03.2023

Rząd śpieszy się z likwidacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Najszybciej po wejściu w życie tzw. ustawy o jakości, bo już 1 stycznia 2024 r., przestanie działać Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jego zadania dotyczące akredytacji przejmie NFZ. Za akredytacją idą dodatkowe pieniądze z Funduszu dla szpitali. CMJ jest niezależną instytucją, a po zmianach NFZ ma badać jakość i za nią płacić. Szpitale obawiają się, że ocena nie będzie obiektywna, bo płatnik może szukać oszczędności.

16.03.2023

Zakaz reklamowania się przez lekarzy – będą zmiany w kodeksie etycznym

Zawody medyczne

Aktywność lekarzy w mediach społecznościowych powoduje, że konieczne są zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej - takie głosy płyną do samorządu. Także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski uważa, że zakaz reklamowania się lekarzy wymaga doprecyzowania. Prawnicy zwracają z kolei uwagę na to, że nie kodeksowy zakaz jest problematyczny, ale interpretacja tego, co jest reklamą.

14.03.2023
1    82  83  84  85  86  87  88  89  90    162