Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Jedzenie w szpitalu już miało być smaczne i zdrowe

Pacjent Finansowanie zdrowia

Zamiast parówek i mielonek pacjenci w szpitalach mieli dostawać jagnięcinę i szynkę. Na talerzu powinna znaleźć się przede wszystkim spora porcja warzyw, a posiłki powinny być zbilansowane. Takie zalecenia minister zdrowia wpisał do konsultowanego projektu rozporządzenia już półtora roku temu. Projekt jednak utknął. Jednym z problemów był brak finansowania. Szpitale miały zmienić menu w zakresie własnych możliwości. Te jednak - zwłaszcza w zadłużonych placówkach - są mocno ograniczone.

08.09.2023

Awans w szpitalu, czyli wyższe stanowisko za te same pieniądze

Zawody medyczne

Blisko 40 nowych stanowisk z określonymi wymaganymi kwalifikacjami w ochronie zdrowia pojawiło się w obowiązującym już rozporządzeniu ministra zdrowia. Możliwość awansu zawodowego ma zachęcić do pracy w systemie. Sęk w tym, że - jak w przypadku sanitariuszy szpitalnych - za wyższymi kwalifikacjami nie idą pieniądze. Poza tym nowe przepisy tylko częściowo rozwiązują zgłaszany od miesięcy problem z nieuznawaniem wyższego wykształcenia i specjalizacji pielęgniarek.

07.09.2023

Szybkie odszkodowania za błędy w szpitalu - można składać wnioski

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pacjent może dochodzić roszczeń za błędy medyczne na nowej, szybkiej pozasądowej ścieżce. W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Po rozpatrzeniu wniosku pieniądze będą wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Odszkodowanie będzie można otrzymać jednak tylko wówczas, gdy do zdarzenia medycznego doszło podczas udzielania świadczeń w szpitalu.

06.09.2023

17-latka nie kupi papierosów, ale wstrzyknie sobie botoks

Pacjent

Nastolatka nie potrzebuje zgody na powiększenie ust. Chociaż toksyna botulinowa to lek przepisywany na receptę, a kwas hialuronowy jest wyrobem medycznym, to zabieg ten jest dostępny w szarej strefie, wykonywany w tzw. salonach beauty czy fryzjerskich. Poza gabinetami lekarskimi nie działają natomiast prawa i obowiązki, którym podlegają medycy. Nie mają zastosowania przepisy, które powinny chronić małoletnich, jak zgoda rodziców.

06.09.2023

Na przepisy o badaniu Legionelli w domowym kranie jeszcze zaczekamy

Środowisko Prawo europejskie

Przeglądy na obecność Legionelli mieli wykonywać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych. Za niedopełnienie tego obowiązku grozić miały kary do 10 tys. zł. Takie miało być prawo. Jednak projekt wdrażający unijną dyrektywę, choć jest już gotowy, to nie ma szans na uchwalenie w kończącej się kadencji Sejmu. Obecnie badanie Legionelli w ciepłej wodzie nakazuje rozporządzenie ministra zdrowia. Sprawdzana powinna być woda m.in. w DPS-ach, szpitalach czy szkołach, ale w budynkach mieszkalnych - już nie.

05.09.2023
1    48  49  50  51  52  53  54  55  56    162