Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Lekarz ma się lepiej komunikować z pacjentem - nowe standardy kształcenia

Pacjent Zawody medyczne

Już podczas dwóch pierwszych lat studiów medycznych studenci mają mieć kontakt z pacjentami. Nowe standardy kształcenia m.in. lekarzy i lekarzy dentystów będą obowiązywały od nowego roku akademickiego 2023/24, ale korzystanie z nich wciąż pozostaje w gestii uczelni. Nowe wytyczne stawiają na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Zdaniem ekspertów to krok w dobrą stronę.

12.01.2023

Urzędy toczą spór o wynagrodzenie kuratora dla osób ubezwłasnowolnionych częściowo

Nie do końca jednoznaczne przepisy powodują, że sporną pozostaje kwestia, kto ma zapłacić wynagrodzenie dla kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej ustanowionego z urzędu, gdy poddany kurateli nie ma majątku ani dochodów. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że luki w prawie nie ma, odrębne stanowisko zajmuje resort rodziny, a gminy zostają z problemem same.

10.01.2023

Ograniczenia reklamy mają osłabić wiarę w moc suplementów diety

Pacjent Prawo gospodarcze Farmacja

W reklamie suplementów diety nie będą już mogli występować rzeczywiści ani fikcyjni lekarze i inni przedstawiciele zawodów medycznych. Nie będzie też można używać w niej np. stetoskopu. A za reklamę suplementu niezgodną z przepisami firma będzie mogła zapłacić karę pieniężną do miliona złotych. Takie m.in. zmiany proponuje resort zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

09.01.2023

Pacjent ma prawo do kopii, a oryginał dokumentacji medycznej może wypożyczyć

Pacjent Opieka zdrowotna

Oryginał badania USG stanowi dokumentację medyczną i pozostaje w placówce medycznej, w której to badanie wykonano – rozwiewa wątpliwości przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Pacjent zawsze ma prawo do wykonania kopii lub wypożyczenia oryginału zdjęcia, jednak pod warunkiem, że zwróci je do przychodni.

07.01.2023

Zmienią się zasady stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna

Pomieszczenie do obserwacji osoby unieruchomionej będzie wyposażone w monitoring. To jedna ze zmian, które Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Uwzględnia ona wcześniejsze uwagi zgłaszane przez Komisję Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (RPO). Obecnie monitoring może być stosowany tylko w przypadku izolacji pacjenta.

03.01.2023
1    78  79  80  81  82  83  84  85  86    117