- Ten dokument to sygnał alarmowy – nie mamy potwierdzenia, że sieć działa, nie mamy nawet oceny pilotażu. Tymczasem prace nad ustawą toczą się w niebywałym tempie i bez większej refleksji – mówi Anna Andrzejczak, prezes Fundacji Onkologia 2025, która reprezentowała Radę Dialogu Społecznego.
Czytaj także na Prawo.pl: Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej>>
- Rozporządzenie mówi, że ocena jakości i efektywności opieki odbywa się w oparciu o coroczne wartości mierników zaraportowane w trybie przewidzianym w pilotażu oraz ich porównanie rok do roku. Przedstawiony raport nie zawiera ani jednego miernika, który spełniałby te kryteria. Trudno wyobrazić sobie, by w oparciu o ten materiał podjęta została decyzja o wdrożeniu tak ważnej reformy - dodaje.
Czytaj w LEX: Operacja nowotworu za granicą, ale kontrola już niekoniecznie >>>
Brak mierników pilotażu KSO
Zgodnie z założeniami ocena opieki nad pacjentami w ramach sieci onkologicznej powinna być prowadzona w stosunku do pacjentów objętych pilotażem z uwzględnieniem wskazanych mierników i wskaźników. Jednak, jak przyznano w raporcie, przed zakończeniem pilotażu nie ma możliwości przeprowadzenia całościowej analizy porównawczej z mierników oceny opieki onkologicznej.
Kalendarz szkoleń online w LEX Ochrona Zdrowia >>>>
- Z uwagi przede wszystkim na niekompletność danych przekazywanych przez niektóre ośrodki uczestniczące w pilotażu do płatnika, po drugie z uwagi na niejednoznaczną interpretację zakresu danych, które były przekazywane przez poszczególne ośrodki do płatnika – czytamy w raporcie resortu zdrowia.
Jak dodano, dokonanie optymalnej analizy wymaga też powołania wieloosobowego i wieloośrodkowego zespołu analitycznego dysponującego zasobami odpowiedniej wiedzy eksperckiej oraz narzędziami analitycznymi. Potrzebny jest też czas na to zadanie, jak zauważono.
A tego najwidoczniej brakuje.
Czytaj w LEX: Nieprawidłowa diagnoza − aspekty medyczno-prawne >>>
Organizacje onkologiczne chcą debaty o KSO
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (PFO) domaga się od MZ publikacji dokumentów z prac Komitetu Sterującego ds. monitorowania pilotażu KSO. Organizacje pacjenckie chcą także przeprowadzenia debaty publicznej nad wynikami pilotażu.
Po raz kolejny został on przedłużony do końca marca tego roku, co powoduje, że ostateczny raport po jego zakończeniu być może ukaże się latem. Tymczasem, jak alarmują organizacja pacjenckie, do tego czasu ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) może wejść w życie, gdyż prace nad nią nabrały tempa.
Odpowiedź eksperta w LEX: Kto może zgłaszać dane do Krajowego Rejestru Nowotworów? >>>
- Termin zakończenia pilotażu był kilkukrotnie prolongowany. Minister zdrowia mógł zdecydować o wcześniejszej publikacji raportu, zmieniając jeden ustęp w regulacji i przeprowadzić dialog z partnerami społecznymi. Tymczasem jesteśmy zmuszeni czekać do lipca, a wtedy ustawa o KSO prawdopodobnie wejdzie w życie – mówi Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
Zmiany w opiece onkologicznej konieczne, ale nie wszystkie poprzez KSO
PFO oraz Fundacja Onkologia 2025 podkreślają, że bezwzględnie konieczna jest reforma systemu opieki onkologicznej, ale zasadnicza część potrzebnych zmian nie wymaga wprowadzenia ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej w proponowanej formie.
- Istnieje szeroki konsensus co do zakresu zmian. Prace nad częścią z nich już trwają. Należy opracować i wdrożyć standardy postępowania, monitoring jakości, powołać ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu najczęściej występujących nowotworów, dokonać centralizacji diagnostyki i leczenia rzadkich rodzajów choroby oraz kilka innych zmian. Jedynym zadaniem, do którego jest potrzebna KSO w proponowanym kształcie, to powołanie zhierarchizowanej struktury oraz nadanie specjalnych uprawnień nadzorczych wybranej grupie ośrodkom onkologicznym – mówi Anna Andrzejczak.
Organizacje pacjenckie zauważają, że spadła terminowość leczenia na podstawie kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, także w województwach pilotażowych.
Czytaj także na Prawo.pl: W kolejce po życie pacjent onkologiczny czeka coraz dłużej>>
W pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej od 2019 r. biorą udział cztery województwa (początkowo dolnośląskie i świętokrzyskie, a następnie także podlaskie i pomorskie). Objęto nim ponad 27 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego, płuc, piersi, jajnika, gruczołu krokowego. KSO ma zostać wkrótce rozszerzona na cały kraj.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.