Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Od nowego roku więcej pracy dla powiatów przy obsłudze systemu SOW

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Od 1 stycznia 2023 r. powiaty będą miały obowiązek sprawozdawczości elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sprowadzi się to do konieczności ręcznego wpisywania do systemu wszystkich składanych w formie papierowej wniosków o pomoc z PFRON. Powiaty alarmują, niektóre z nich będą musiały zatrudnić dodatkowych pracowników, co zwiększy koszty obsługi systemu.

15.10.2022

Nowy model orzekania oprze się na dwóch stopniach niepełnosprawności, jednak nieprędko

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

W Polsce funkcjonuje aż sześć systemów orzekania o niepełnosprawności, ale pierwsze zmiany w systemie orzecznictwa weszłyby w życie dopiero 1 stycznia 2024 r., przy założeniu sprawnego procesu konsultacji i legislacyjnego projektu – poinformował wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Będą wiązały się z określeniem stopnia niesamodzielności danej osoby.

10.10.2022

Papierowe bilanse zdrowia w szkołach przejdą do lamusa, ale niezbyt szybko

Pacjent Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pielęgniarki i higienistki szkolne mają mieć łatwiej – resort zdrowia chce wprowadzić elektroniczny obieg informacji o problemach zdrowotnych ucznia poprzez IKP. Założenie samo w sobie słuszne, tyle tylko że pielęgniarki szkolne w zdecydowanej większości nie posługują się komputerami, nie ma ich także w ich gabinetach szkolnych. Przyszłą sieć informatyczną ma dopiero sfinansować NFZ.

10.10.2022

Prof. Neumann-Podczaska: Pilotaż pokazuje skuteczność przeglądów lekowych

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Średnia liczba wykrytych przez farmaceutów problemów lekowych to ponad sześć na jednego pacjenta. Wiemy już, że program pilotażowego przeglądu lekowego znacznie wpływa na obniżenie zjawiska wielolekowości – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspert Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia oraz koordynator programu pilotażowego przeglądu lekowego.

06.10.2022

Nie choroby, ale niedostosowane zajęcia, są przyczyną zwolnień z WF-u

Pacjent Szkoła i uczeń

Uczniowie nie będą rezygnować z zajęć wychowania fizycznego, jeśli te będą dostosowane do ich możliwości i potrzeb – mówią eksperci. Dotyczy to także uczniów długotrwale chorych. Wiadomo, że wypisują się oni z lekcji z powodu chorób, ale skala zjawiska nie jest znana. Dlatego resort edukacji przepyta w tej sprawie kuratoria.

05.10.2022
1    70  71  72  73  74  75  76  77  78    101