Rada Nadzorcza PFRON zatwierdziła program „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób niepełnosprawnych” na początku lutego 2023 r. Ma to być centralna wypożyczalnia nowoczesnego sprzętu, która bezpłatnie ułatwi dostęp osobom z niepełnosprawnością do drogiego sprzętu i technologii wspomagających, na kupno których często ich nie stać.
Będzie można skorzystać także z doradztwa i instruktażu obsługi sprzętu. Będzie on dostarczany bezpośrednio do wypożyczającego, niezależnie od miejsca zamieszkania. Na razie o programie nie wiadomo wiele więcej.
Zasady korzystania z wypożyczalni sprzętu
Opolski oddział PFRON podał informację, że z wypożyczalni będą mogły skorzystać osoby z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16. r. ż.), z orzeczeniem o znacznym i umiarkowanym stopniu oraz z orzeczeniem równoważnym (np. wydanym przez ZUS). Jak podaje PFRON, z wypożyczalni będzie mogła skorzystać osoba, jeśli w ciągu trzech lat przed dniem złożenia wniosku do wypożyczalni, nie otrzymała ze środków PFRON lub NFZ dofinansowania na zakup takiego samego sprzętu. Dopuszczalne mają być wyjątki od tej reguły, np. w przypadku gdy uzyskane wcześniej technologie nie spełniają swoich funkcji np. ze względu na stan zdrowia osoby z niepełnosprawnością. Wyjątkiem też będzie sytuacja, gdy dotychczasowy sprzęt uległ zniszczeniu, zużyciu lub został utracony z przyczyn niezależnych od osoby chcącej skorzystać z centralnej wypożyczalni.
Czytaj w LEX: Miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia osób niepełnosprawnych >>>
Czytaj także na Prawo.pl:
Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność - prezydent podpisał ustawę>>
Prezydent podpisał ustawę. System orzeczniczy jest na progu wydolności>>
Sprzęt jest, program zatwierdzony, ale wypożyczalnia jeszcze nie działa
Program na razie wciąż nie został ogłoszony, choć już dawno zakupiony sprzęt przez RARS jest składowany w jej magazynie w Ełku. – Obecnie trwają ustalenia dotyczące szczegółów, ale nie wiadomo jeszcze kiedy program zostanie uruchomiony i kiedy zostanie otwarta wypożyczalnia – mówi nam Matylda Piątkowska, rzecznik prasowy PFRON.
Czytaj w LEX: Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych - uprawnienia niepełnosprawnych i korzyści dla pracodawców >>>
Sprzęt o wartości 200 mln zł czeka
Od początku program wzbudzał wiele kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na zakup sprzętu o wartości 200 mln zł przez RARS pod klauzulą tajności. Opozycja zarzucała rządowi m.in. zakup sprzętu przez Agencję w trybie bezprzetargowym, twierdząc, że Agencja nie ma podstaw do wypożyczania sprzętu bezpłatnie osobom fizycznym. Ich wątpliwości wzbudzał też szybki sposób zakupu sprzętu, bez konsultacji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Nieznana też była lista zakupionego sprzętu, nawet pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawłowi Wdówikowi.
Tomasz Michałek, dyrektor biura Koalicji na Pomoc Niesamodzielnym zaznacza, że wypożyczalnia jest bardzo potrzebna, ale nie jedna, centralna. – Nigdzie na świecie nie sprawdziło się takie rozwiązanie - zaznacza.
Tajny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł>>
Jak wyjaśniła Iwona Cupriak, radca prawny z RARS, większość decyzji w RARS jest wydawana w trybie zastrzeżonym. – RARS otrzymało decyzję w tej sprawie w trybie zastrzeżonym, co zdeterminowało jej dalsze działania. Agencja jest agencją wykonawczą – podkreśliła. – Agencja dokonuje zakupów na podstawie wewnętrznej procedury zakupowej. W Ełku znajduje się magazyn RARS, ale miejsce magazynu nie determinuje miejsca wypożyczalni – dodała.
Czytaj w LEX: Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – komentarz praktyczny >>>
RARS i PFRON mogą już legalnie współpracować
Tymczasem rząd zalegalizował działania RARS i jego współpracę z PFRON już po tym, jak Agencja dokonała zakupu sprzętu do wypożyczalni, na mocy ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw.
Czytaj także na Prawo.pl: Opiekun niepełnosprawnego nie straci świadczenia zaraz po jego śmierci>>
W jej art. 5 wprowadził zmianę w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Na jego mocy RARS może świadczyć w programach zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON usługi logistyczne. Przepisy te weszły w życie 6 maja.
Szczególnie usługi przechowywania, transportu, serwisowania, konserwacji, wsparcia technicznego dostosowania i skonfigurowania oraz instruktażu obsługi sprzętu, urządzeń, pojazdów, oprogramowania oraz innych wyrobów, w tym medycznych, które służą zwiększaniu, utrzymaniu lub poprawie możliwości funkcjonalnych osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj też: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >>>
RARS może także dokonywać na zlecenie PFRON zakupów sprzętu, urządzeń, pojazdów, oprogramowania oraz innych wyrobów, w tym medycznych. Finansowanie tych zadań leży po stronie PFRON, który zawrze z RARS umowę.
W przypadku usług logistycznych będzie to umowa odpłatna, na mocy której RARS otrzyma wynagrodzenie, a w przypadku zakupów sprzętu będzie to umowa porozumienia między Funduszem i Agencją.
Czytaj w LEX: Ulga rehabilitacyjna na przykładach >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.