Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Kilkaset kilometrów, by wyrwać ząb - słabość systemu uderza w najsłabszych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Podróż na drugi koniec Polski lub za granicę – przed takim wyborem stoją pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy leczą zęby w znieczuleniu ogólnym. Tylko kilkadziesiąt placówek w całym kraju ma bowiem w tym zakresie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Nie pomogły ostatnie zmiany w kontraktach stomatologicznych, które ustanawiają limity świadczeń. W efekcie dostęp do dentysty „na NFZ” jest jeszcze trudniejszy.

10.07.2023

Pacjenci z wielochorobowością skorzystają na lepszej wycenie świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymają wyższą wycenę za udzielenie świadczeń pacjentowi z wielochorobowością z zakresu: diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmunologii. Mają na tym skorzystać sami pacjenci. Wzrosła wycena niektórych świadczeń udzielanych w zakresie opieki koordynowanej w POZ oraz stawek kapitacyjnych. Zmiany obowiązują od 1 lipca.

07.07.2023

Brak specjalistów blokuje rozwój opieki koordynowanej dla pacjentów z cukrzycą

Pacjent

Ponad tysiąc placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) realizuje obecnie opiekę koordynowaną nad pacjentami z cukrzycą. Model takiej opieki to znaczne ułatwienie dla chorych, gdyż są oni objęci kompleksową opieką z indywidualnym planem opieki medycznej. Jednak problemem, który hamuje rozwój tej ścieżki opieki dla pacjentów z cukrzycą bywa brak specjalistów.

06.07.2023

Wirus zabijający koty może być w mięsie - wskazują badania

Środowisko

Jedną z prawdopodobnych dróg transmisji wirusa grypy A H5N1 z ptaków na koty domowe jest pokarm – wskazuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, lider Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródłem może być surowe mięso, jak wykazały badania przeprowadzone przez trzy zespoły badawcze.

04.07.2023

W aptekach brakuje antybiotyków dla dzieci

Pacjent Farmacja

W aptekach brakuje niektórych antybiotyków czy leków na cukrzycę – takie informacje dotarły do Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia. Chodzi głównie o dwa antybiotyki, które muszą przyjmować dzieci w domu po wyjściu ze szpitala: penicylinę i amoksycylinę.

04.07.2023
1    61  62  63  64  65  66  67  68  69    117