Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych także podlega tajemnicy lekarskiej

Pacjent Zawody medyczne

Lekarz medycyny pracy lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej mogą wydać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Informacje zawarte w orzeczeniu, jak i wszystkie pozyskane przez lekarza dane dotyczące zdrowia pacjenta, które medyk powziął w związku z wykonywaniem zawodu, podlegają tajemnicy lekarskiej. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarz może je ujawnić, a w określonych sytuacjach ma wręcz taki obowiązek.

26.07.2023

Raport NIK: Indywidualne leczenie pacjentów w szpitalach nie zawsze na czas

Pacjent Opieka zdrowotna

Przedłużające się procedury administracyjne w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia sprawiły, że pacjenci nie mogli w pełni korzystać z leczenia w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL). Główną barierą było m.in. zbyt długie rozpatrywanie wniosku przez MZ, a z drugiej strony szpitale musiały czekać nawet ponad rok na weryfikację sprawozdań i otrzymanie refundacji z NFZ za RDTL. To niektóre wnioski płynące z najnowszego raportu NIK.

25.07.2023

Sejm zajmie się ponownie ustawą o niektórych zawodach medycznych

Zawody medyczne

Zmiany dotyczące definicji psychoterapii i kwalifikacji osób ją prowadzących, kwestia zgody ministra zdrowia na przyznanie lekarzowi certyfikatu umiejętności zawodowej przez towarzystwo naukowe czy podtrzymanie „covidowego” przepisu dotyczącego statusu dyspozytorów medycznych – to tylko niektóre „wrzutki” do ustawy o niektórych zawodach medycznych procedowanej obecnie w parlamencie.

24.07.2023

Pacjenci coraz częściej skarżą się na odmowę leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna

W całym 2022 roku do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) wpłynęły 52 skargi na odmowę leczenia przez lekarza. Natomiast tylko w pierwszej połowie tego roku było ich już 43. Część spraw dotyczyła odmowy leczenia osobie, która nie zaszczepiła się na Covid-19. Nie wpłynęła natomiast ani jedna skarga dotycząca niewykonania świadczenia ze względu na klauzulę sumienia.

24.07.2023

E-uzależnienia to wierzchołek góry lodowej

Pacjent Opieka zdrowotna

E-uzależnienia nie zawsze, ale bardzo często, okazują się wtórnym problemem nastolatków. Ten zasadniczy najczęściej leży w rodzinie. Dlatego program pilotażowy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych pozwala na elastyczną pracę dowolnymi, ale skutecznymi narzędziami. Wypracowane dobre praktyki mają rozpowszechnić te metody pracy w innych placówkach.

22.07.2023
1    59  60  61  62  63  64  65  66  67    117