Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Lekarz wystawia receptę na lek refundowany także w ramach prywatnej wizyty

Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjent może otrzymać receptę na lek refundowany podczas prywatnej wizyty u lekarza. Nie musi on mieć zawartej umowy z NFZ, aby taką receptę wystawić. Natomiast lekarz musi mieć umowę z NFZ, aby wystawić receptę uprawniającą do otrzymania leku za darmo z oznaczeniem "S" i "Dz" (seniorzy, dzieci). Może ją wystawić wyłącznie lekarz POZ w ramach wizyty opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

14.01.2024

Świadczenie pielęgnacyjne także dla prowadzącego rodzinny dom dziecka

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również prowadzącemu rodzinny dom dziecka czy dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej. Poszerzono katalog osób, które mogą je otrzymać także o dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Wcześniej nie byli oni uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia. Z drugiej strony jednak świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie mogło być pobierane na dziecko tylko do 18 roku życia.

09.01.2024

Powiatowy zespół nie może odmówić przyjęcia wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, aby potem starać się o świadczenie wspierające, można złożyć m.in. w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Już w pierwszych dniach nowego roku zainteresowanie otrzymaniem decyzji jest spore. Jednak niektóre powiatowe zespoły odsyłają klientów z kwitkiem. Powiatowy zespół ma obowiązek taki wniosek przyjąć.

09.01.2024

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

RPO o dualizmie usług asystenta dla osób z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami zakłada dualizm usług asystenta i różnicowanie samych asystentów – na „systemowych” i „programowych”. Sytuacja tych pierwszych będzie korzystniejsza jeśli chodzi o formę zatrudnienia, a osoby korzystające z asystentów w oparciu o te dwie różne formy nie będą korzystać z ich wsparcia na takich samych zasadach.

04.01.2024
1    37  38  39  40  41  42  43  44  45    120