Beata Dązbłaż

Artykuły autora

„Aktywny Samorząd" w tym roku z nieco wyższym budżetem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 1 marca 2022 r. samorządy powiatowe mogą występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie środków finansowych na ten rok na realizację programu „Aktywny Samorząd”. PFRON w tym roku przyznał na jego realizację ponad 191 mln zł, więcej o 1,41 mln niż w roku ubiegłym.

14.02.2022

Pułapka rentowa - prawo wciąż ogranicza aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uznaje obecne rozwiązania dotyczące dorabiania do renty za optymalne i nie przewiduje likwidacji tzw. pułapki rentowej. Zauważa jednak tzw. pułapkę świadczeniową i mówi o konieczności zmniejszenia dysproporcji między wysokością świadczeń pobieranych przez osoby niepełnosprawne a wysokością możliwego do uzyskania wynagrodzenia za pracę.

12.02.2022

Będą zmiany w wyliczaniu odpłatności za pobyt w DPS i ZOL, ale nie wiadomo kiedy

Pomoc społeczna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Rodziny pracuje nad wyłączeniem świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z wliczania do dochodu ubiegających się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej. Oznacza to, że tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych, nie byłoby brane pod uwagę m.in. przy odpłatności za pobyt i usługi w domu pomocy społecznej, usługi opiekuńcze, czy pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

10.02.2022

Będą wyższe wyceny w psychiatrii dziecięcej, ale w środowiskowej niższe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo twierdzi, że reformuje psychiatrię dziecięcą i podnosi wyceny świadczeń udzielanych przez psychiatrów i psychologów. Ale związek zawodowy psychologów twierdzi, że środowiskowe ośrodki, a więc położone blisko domu, otrzymają mniej za świadczone usługi. W efekcie psycholodzy wybiorą sektor prywatny, a potrzebujący ich pomocy będą musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni.

10.02.2022

Przychodnie i szpitale nie są dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Przychodnie są najbardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami spośród badanych instytucji publicznych. Dostępność ogranicza się jednak tylko do podjazdu, windy i dostosowanej toalety. Placówki ochrony zdrowia nie prowadzą stron internetowych, nie umożliwiają zdalnej rejestracji i są zamknięte dla psów przewodników. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez podmioty publiczne w Polsce.

07.02.2022
1    107  108  109  110  111  112  113  114  115    115