Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Nieuleczalna choroba nie ustąpi, ale orzeczenia są wciąż czasowe

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami starają się dla nich o orzeczenie, które pozwala ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, ale także różnego rodzaju dofinansowania. Po ukończeniu 18 lat takie osoby otrzymują rentę socjalną. Problem w tym, że nawet chorzy na nieuleczalne choroby, np. rybią łuskę, zespół Downa, otrzymują orzeczenie na rok lub dwa. Potem znowu trzeba tracić czas na biurokratyczną gehennę.

16.04.2022

KRRiT: Nie ograniczamy udogodnień w programach dla osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nie zgadza się z zarzutami Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącymi projektu nowego rozporządzenia w sprawie udogodnień w programach telewizyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Przekonuje, że zmiany są niewielkie w stosunku do obowiązujących przepisów.

14.04.2022

Wolontariat pracowniczy mało popularny w organizacjach i samorządach

HR

Wolontariat pracowniczy najsilniej rozwinięty jest w firmach. Słabiej jest w organizacjach pozarządowych i samorządach – ponad połowa organizacji nie miała bezpośrednio do czynienia z wolontariatem pracowniczym. Wśród samorządów odsetek ten jest jeszcze wyższy - 82 proc. samorządów nie zetknęło się bezpośrednio z takim rodzajem wolontariatu.

13.04.2022

MF nie planuje zmian w uldze na leki - będzie interwencja posłów

Pacjent PIT Farmacja

Ministerstwo Finansów przyznaje, że miesięczny okres rozliczania tych wydatków jest archaiczny, a odliczana kwota 100 zł od sumarycznego rachunku za leki, nie podlegała zmianie od wielu lat. Mimo to w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która jest w toku, nie będzie zmiany zasad odliczania wydatków na leki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

09.04.2022

Niepełnosprawny uchodźca musi mieć polskie orzeczenie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Na razie uchodźcy z niepełnosprawnościami zgłaszający się do ośrodków pomocy społecznej odsyłani są do powiatowych i miejskich zespołów ds. orzekania. Najpierw muszą bowiem wystąpić o polskie orzeczenie o niepełnosprawności. Problemów jest jednak wiele, bo wcześniej muszą mieć i tak numer PESEL. Do tego dochodzi często brak dokumentacji medycznej lub jej tłumaczenia na polski.

09.04.2022
1    103  104  105  106  107  108  109  110  111    117