Renata Krupa-Dąbrowska

Renata Krupa-Dąbrowska

Kontakt: Renata.Krupa@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Niepełnosprawny zakłada firmę? PFRON przyzna dotację

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Niepełnosprawny może otrzymać z PFRON dotację na założenie firmy. W tym celu składa wniosek do powiatowego urzędu pracy, zgodnie z miejscem zamieszkania. Wysokość wsparcia zależy od tego, na jaki okres zobowiąże się do prowadzenia działalności. Może ono wynieść nawet 113 tys. złotych. Nie wolno jednak wcześniej korzystać z tego rodzaju wsparcia.

22.03.2024

13 czerwca Rzecznik Generalny TSUE wyda opinię w sprawie frankowiczów z Getinu Noble Bank

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Czy Skarb Państwa będzie musiał wypłacić wysokie odszkodowania kredytobiorcom z Getin Noble Bank w upadłości? W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się pytaniami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie leży 8 tysięcy skarg, dotyczących kredytów z tego banku. Trybunał poprosił o opinię Rzecznika Generalnego. Ma być ona gotowa 13 czerwca. Natomiast na wyrok trzeba będzie poczekać. Korzystne dla frankowiczów orzeczenie otworzy drogę roszczeniom kredytobiorców wobec państwa.

22.03.2024

WSA: Właścicielka działki nie musi płacić za wywóz cudzych odpadów

Odpady Nieruchomości

Właścicielka działki miała zapłacić 130 tys. zł za wywóz z działki niebezpiecznych odpadów, o których nie wiedziała, że są tam składowane. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył decyzję wydaną w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten ją uchylił.

20.03.2024

Wykrywalność samowoli budowlanych jest niska, a kara nawet po 50 latach

Budownictwo

Samowole budowlane nie przedawniają się. Nawet po wielu latach powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może wszcząć postępowanie. Nie ma przy tym znaczenia, czy zrealizował ją aktualny właściciel nieruchomości czy poprzedni. Zdarzają się więc przypadki, że inwestycję z naruszeniem prawa zrealizował dziadek, a konsekwencje ponosi dopiero jego wnuk - mówi Joanna Maj, radca prawny.

20.03.2024

KPO: Będzie czas na uchwalenie ogólnych planów, ale nowe wymogi też z "sufitu"

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo europejskie

Do konsultacji publicznych trafiła rewizja kamienia milowego, dotycząca reformy planistycznej. Resort funduszy chce zrezygnować z obowiązku uchwalenia ogólnych planów przez połowę gmin do lipca 2026 r., bo jest to nierealne. Jednak nowe wymogi też mogą budzić wątpliwości - alarmują eksperci. Tylko niewielki odsetek gmin pracuje już bowiem nad planami. Potrzebna jest też zmiana ustawy planistycznej, czemu Ministerstwo Rozwoju jest niechętne. Brakuje również aktów wykonawczych do reformy planistycznej.

19.03.2024
1    25  26  27  28  29  30  31  32  33    220