Karolina Kołakowska

Artykuły autora

Pracodawcy nie dojdą raczej do ładu z Polskim Ładem…

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Zaprezentowany przez rząd dokument programowy „Polski Ład” wspomina o pracownikach, w różnym kontekście, 22 razy. O pracodawcach tylko sześć razy. To znamienne, bo biorąc pod uwagę całokształt zaproponowanych w programie rozwiązań dotyczących pracy, wydaje się, że pracodawca i jego potrzeby liczą się najmniej - pisze adwokat Karolina Kołakowska.

04.06.2021

Praca zdalna – czas na ustalenie podstawowych reguł

Prawo pracy Prawo europejskie

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad przyjęciem dyrektywy zapewniającej pracownikom prawo do bycia offline. Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski zwracają uwagę, że w sytuacji, gdy w okresie pandemii prawie co trzeci pracownik pracuje zdalnie, konieczne jest zagwarantowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które pozwolą rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

29.01.2021

Pracodawca może zwolnić z obowiązku zakrywania ust i nosa, ale musi liczyć się z odpowiedzialnością

Prawo pracy BHP Koronawirus

Obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy przeszedł ostatnio szybką transformację. Obecnie obowiązujące rozporządzenie utrzymuje nakaz, ale pozwala pracodawcy zwolnić z niego pracowników nawet, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli dojdzie do zakażenia pracownika w zakładzie pracy.

02.01.2021

Po wyroku TSUE przywrócony do pracy może walczyć o zapłatę

Prawo pracy

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach z Włoch i Bułgarii otwiera polskim pracownikom drogę do żądania zapłaty ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, do którego mogli nabyć prawo w okresie od zwolnienia do przywrócenia do pracy na podstawie orzeczenia sądu – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

21.09.2020
  1  2  3