Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Lewiatan: Bezrobocie może spadać nawet do końca roku

Rynek Prawo pracy

Według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2021 roku wyniosła 6 proc., czyli była o 0,1 pkt proc. niższa w stosunku do maja 2021 roku. To typowy przejaw sezonowości zatrudnienia na rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan.

05.07.2021

RPO pisze do Senatu: Wyrównać czerwcowe emerytury z lat poprzednich

Domowe finanse Emerytury i renty

Świadczenia osób przechodzących na emeryturę w czerwcu są niższe niż tych, którzy wnieśli o to w pozostałych miesiącach roku. Do Senatu trafiła sejmowa nowelizacja przepisów, która ma naprawić tę sytuację. Zmiana powinna jednak dotyczyć również tych emerytów, którym w przeszłości ustalono emeryturę w czerwcu – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.07.2021

Przepisy o świadczeniu 500 plus będą tylko w jednej ustawie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Przepisy przyznające prawo do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, znajdujące się obecnie w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, trafią do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – proponuje resort rodziny. Projekt zakłada m.in. zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego i już dziś budzi sprzeciw samorządowców.

05.07.2021

Natężenie oświetlenia sztucznego - są normy dla poszczególnych stanowisk pracy

Prawo pracy BHP

Wartości natężenia oświetlenia sztucznego dla poszczególnych stanowisk pracy obowiązują w zależności od precyzji pracy: np. hala produkcyjna, hala magazynowa, korytarze, stanowiska pracowników technicznych, praca przy monitorach ekranowych - zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne (elektryczne) powinno spełniać wymagania określone w Polskich Normach.

05.07.2021

Badanie trzeźwości pracowników - według rządowego projektu może być niekonstytucyjne

Prawo pracy BHP

Pracodawcy sygnalizują, że nie będzie łatwo wytypować grupę lub grupy pracowników do kontroli trzeźwości, według projektu resortu rozwoju i pracy, i uniknąć zarzutu nierównego traktowania załogi. Zdaniem ekspertów, codzienną lub powtarzalną kontrolą trzeźwości powinny być objęte wybrane grupy - ze względu na cel regulacji, a wyrywkową - wszyscy.

05.07.2021
1    486  487  488  489  490  491  492  493  494    797