Agnieszka Pochrzęst- Motyczyńska

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Artykuły autora

NFZ premią chce wyeliminować oddziały z małą liczbą porodów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Oddziały położnicze, które przyjmują minimum 400 porodów rocznie, będą premiowane finansowo. To ma zmusić mniejsze placówki do koncentracji świadczeń, ale część porodówek może zostać zamknięta. Z danych NFZ wynika, że w Polsce jest 77 oddziałów, na których odbywa się mniej porodów niż zaproponowany limit.

22.11.2019

RPP: Szpitale mogły naruszać zbiorowe prawa pacjenta każąc lekarzom ponosić koszty badań

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

28 placówek medycznych podpisywało z lekarzami kontrakty, w których wysokość ich wynagrodzenia miała być pomniejszana o koszty zleconych i wykonanych u pacjentów badań. Rzecznik Praw Pacjenta analizuje sprawę umów i mówi, że taka organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych mogła ograniczać dostęp pacjentów do badań, a tym samym naruszać prawo do świadczeń zdrowotnych.

21.11.2019

Mazowsze wygrało w TK, trzeba zmienić systemem finansowania zdrowia

Finansowanie zdrowia

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Władze Mazowsza, które wystąpiły z taką skargą podkreślają, że orzeczenie powinno być impulsem do reformy zasad finansowania świadczeń. Placówki szybko się zadłużają, a samorządów nie stać na to, by pokrywać milionowe straty.

21.11.2019

Szybka poprawka, by można było wydawać psychotropy

Farmacja

W sobotę miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące środków odurzających i substancji psychotropowych. Aptekarze podkreślają, że zapisano w nich, że wielkość dawki może być podana wyłącznie liczbowo, gdyby lekarz zapisał ją słownie, nie mogliby zrealizować takiej e-recepty. To spowodowałoby chaos. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział szybką zmianę przepisów.

20.11.2019

Potrzebny onkofundusz, by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowoczesnych leków

Finansowanie zdrowia

Gdyby ok. 23 tysiące pacjentów z najczęściej rozpoznawanymi nowotworami miało dostać najnowsze leki, musimy się liczyć z kosztami w wysokości ok. 1 miliarda złotych – to wnioski z najnowszego raportu Uczelni Łazarskiego. Eksperci podkreślają, że by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowych leków, powinien powstać onkofundusz

20.11.2019
1    22  23  24  25  26  27  28  29  30    262