Agnieszka Pochrzęst- Motyczyńska

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Artykuły autora

Cukier nas zgubi, tyjemy na potęgę

Opieka zdrowotna

Przeciętny Polak spożywa o  blisko 12 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu. Narodowy Fundusz Zdrowia policzył, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Ministerstwo proponuje kampanię społeczną, w której chce pokazać postawy prozdrowotne. Eksperci podkreślają, że kampania to za mało, potrzebny jest strategiczny, wieloletni program walki z rakiem i otyłością.

21.02.2019

Przychodzi cudzoziemiec do lekarza, a ten mu rękoma tłumaczy, że miał zawał

Opieka zdrowotna

Do lekarzy przychodzi coraz więcej obcokrajowców. Różnie próbują się z nimi porozumieć - jedni włączają w telefonie program tłumaczący polskie słowa na obcy język, inni szukają wśród personelu kogoś, kto mówi w obcym języku. Niestety przepisy w tej kwestii nie są precyzyjne. Mówią tylko tyle, że lekarz musi każdego pacjenta poinformować o tym, co mu jest, tak, by ten zrozumiał i mógł świadomie zgodzić się na leczenie.

21.02.2019

Szpital dyżurujący na ostro ma mieć wyższą wycenę

Opieka zdrowotna

Ma być określony maksymalny czas trwania kontroli NFZ, wprowadzony zakaz krzyżowej kontroli Funduszu oraz ministerstwa zdrowia. W tym samym projekcie są także przepisy, które pozwalają, by szpitale ustaliły między sobą w jakie dni dyżurują na ostro i mają pełną obsadę. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podał, że NFZ ma wprowadzić dodatkowe pieniądze dla placówek dyżurujących na ostro.

20.02.2019

Miało być za darmo, a rodzice mają płacić za pościel i łóżko w szpitalu

Opieka zdrowotna

Pobyt rodzica ma być bezpłatny. Jednak projektowane przepisy zakładają, że szpital będzie mógł wprowadzić opłaty za pościel, łóżko i jedzenie. Opozycja grzmi, że powinno się zlikwidować wszelkie opłaty. Resort zdrowia proponuje, by wspólnie uzgodnić – w toku dalszych prac – kiedy i w jakiej wysokości powinny być one pobierane.

20.02.2019

Elektroniczna dokumentacja medyczna będzie obowiązkowa, ale prostsza

Opieka zdrowotna

Do końca roku niemal wszystkie placówki mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia będą musiały prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia zapowiada, że resort chce uprościć zasady prowadzenia dokumentacji medycznej.

20.02.2019
1    109  110  111  112  113  114  115  116  117    262