Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Inspekcja finansowa częściej na tropie prania pieniędzy

Prawo gospodarcze Compliance

Pandemia nie uśpiła przestępców. W ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba zawiadomień Głównego Inspektora Informacji Finansowej do prokuratury o uzasadnieniu popełnienia przestępstwa prania pieniędzy. Inspektor częściej niż w latach ubiegłych blokował rachunki i wstrzymywał transakcje. Sumy, które były przedmiotem podejrzenia przestępstwa dotyczyły około 15 mld zł.  

20.04.2021

Nadzwyczajna pomoc zamyka przedsiębiorcom prawo do sądu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Dofinansowanie do wynagrodzeń

Firmom, które nie otrzymały wsparcia w związku z pandemią z regionalnych programów operacyjnych, nie przysługuje protest, ani skarga do sądu administracyjnego. Sądy uznają, że specustawa covidowa nie przewiduje procedury odwoławczej dla trybu nadzwyczajnego wyboru projektów do dofinansowania. Prawnicy alarmują, że ta linia orzecznicza jest niebezpieczna dla przedsiębiorców.

20.04.2021

UOKiK zbada, dlaczego tak szybko rośnie cena styropianu

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia, czy dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej na rynku styropianu. Od kilku miesięcy jego cena gwałtowanie rośnie. Urząd przeanalizuje także podwyżkę cen cementu i wapna w ramach badania rynku.

19.04.2021

Badanie wariografem nie może być podstawowym dowodem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i orzecznictwem Sądu Najwyższego wariograf może być pomocniczo wykorzystywany w postępowaniach prowadzonych przez prokuraturę i sądy. Wiele jednak zależy od sprawy. W karnych takie badania jest dopuszczane do materiału dowodowego, może też - jeśli inne dowody nie są decydujące - przesądzić o wyroku. Co ważne - badany musi wyrazić na to zgodę.

18.04.2021

Policyjne drony w akcji - mandat może spaść z nieba

Prawo karne Policja RODO

Były już fotoradary ukryte w kontenerach na śmieci. Są nagrania z nieoznakowanych radiowozów i odcinkowe pomiary prędkości. Teraz policjanci dostali nową broń - drony. Wykorzystują je tam, gdzie kontrole były utrudnione. Jednak eksperci zwracają uwagę, że drony, rejestrując zdarzenia drogowe, mogą też naruszać prawa do wizerunku osób postronnych, na przykład opalającej się topless w ogródku.

17.04.2021
1    217  218  219  220  221  222  223  224  225    310