Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za wykroczenia drogowe

Prawo karne Policja Transport

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zaostrzają niektóre z kar za wykroczenia drogowe, wprowadzają nowe wykroczenia. Przewidziane jest też przyznanie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym i powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

13.12.2021

Regiony będą miały wpływ na Wspólną Politykę Rolną 2023-2027

Samorząd terytorialny

Samorządy województw nadal będą uczestniczyły we wdrażaniu finansowanych ze środków Unii Europejskiej działań na terenach wiejskich. Związkowi Województw RP udało się nakłonić Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zmiany planów legislacyjnych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

13.12.2021

Siodełko w hulajnodze elektrycznej zmienia pojazd w motorower

Prawo karne Administracja publiczna Transport

Montaż siedziska w hulajnodze elektrycznej powoduje zmianę podstawowych cech użytkowych pojazdu. Prawo taki pojazd definiuje jako motorower, co ma konsekwencje dla użytkowania. Taki pojazd trzeba zarejestrować, o ile ma homologację, opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC i nie można poruszać się nim po ścieżce rowerowej. Ominięcie tych zasad może skutkować karami.

12.12.2021

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na „Czyste Powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 milionów euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. Decyzję o udzieleniu finansowania podjęła w środę Rada Dyrektorów Wykonawczych Grupy Banku Światowego, która reprezentuje wszystkich udziałowców instytucji. Pożyczka przeznaczona zostanie na program "Czyste Powietrze"

10.12.2021

Jest ulica, ale gdzie jest ten dom? Przepis o nazywaniu dróg wewnętrznych - do zmiany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Poprawmy prawo

Aby nadać nazwę drodze wewnętrznej, zgodzić się muszą wszyscy właściciele terenu, na którym jest ona zlokalizowana. W wielu przypadkach okazuje się to niemożliwe, co utrudnia nadawanie numeracji budynkom znajdującym się przy tych drogach. Są już całe osiedla formalnie znajdujące się przy jednej ulicy, a w rzeczywistości rozrzucone po różnych drogach wewnętrznych. To problem choćby dla służb ratunkowych.

10.12.2021
1    163  164  165  166  167  168  169  170  171    310