Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

MF udostępniło wyszukiwarkę wiążących informacji stawkowych

VAT

Fiskusa można już prosić o potwierdzanie poprawności stosowanych stawek VAT. Chodzi o tzw. WIS-y, czyli wiążące informacje stawkowe. Nowa procedura ma związek z wchodzącymi w kwietniu zmianami w opodatkowaniu VAT. Wydanie WIS kosztuje 40 złotych. Udzielone odpowiedzi są już publikowane na stronie skarbówki.

26.02.2020

Skarbówka przyjmie wpłaty kartą

VAT Akcyza

Krajowa Administracja Skarbowa zawarła porozumienie z Fundacją Polska Bezgotówkowa. Umowa ma pozwolić wyposażyć w terminale płatnicze wybrane jednostki KAS. Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do urzędów, które realizują zadania w zakresie kontroli w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

26.02.2020

Płatność z faktury bez oznaczenia split paymentu też trzeba podzielić

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Obowiązek zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności nie zależy od tego, czy na fakturze zawarto specjalne oznaczenie. Nawet jeżeli sprzedawca nie dopełnił obowiązku i nie oznaczył odpowiednio dokumentu, nabywca i tak ma obowiązek podzielenia płatności. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

26.02.2020

Jak w rocznym PIT za 2019 rok rozliczyć ulgę rehabilitacyjną?

Domowe finanse PIT

Wydatki rehabilitacyjne to najszersza kategoria odliczeń, które mogą zastosować niepełnosprawni. Ulgę rehabilitacyjną rozlicza się w rocznym PIT na formularzu PIT-0. Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Od rej zasady jest jednak kilka wyjątków.

25.02.2020

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od nagrody Nobla

PIT

Po paru miesiącach przygotowań Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, które uwolni Olgę Tokarczuk i ewentualnych następnych laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji od PIT. Autorka m.in. Biegunów i Ksiąg Jakubowych na zaniechaniu poboru podatku zyska około 950 tysięcy złotych.

25.02.2020
1    314  315  316  317  318  319  320  321  322    552