Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Polski MF będzie współpracował z estońską skarbówką

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Jak podkreśla MF, podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.

01.10.2020

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

01.10.2020

Nowa forma rozliczania VAT i kody GTU już od 1 października

VAT Rachunkowość

Już w czwartek, 1 października, nowy jednolity plik kontrolny (JPK_VAT) zastąpi dokumenty wysyłane obecnie. Od października nie trzeba będzie też wysyłać deklaracji podatkowych dla potrzeb VAT. Zmiany wymuszą jednak podawanie szczegółowych informacji o transakcjach. Konieczne będzie też nadanie nowych kodów GTU dla towarów i usług.

01.10.2020

Konsultacji projektów prawa nie ma, są pozorne lub trwają… dwa dni

Samorząd terytorialny Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Prace nad ustawą futerkową, nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych czy o IPN, to najświeższe przykłady drastycznego ograniczania konsultacji prawa. Rząd wydaje się robić wszystko, by utrudnić szansę wypowiedzenia się ekspertom i zainteresowanym. Połowa projektów ustaw nie ma udokumentowanych konsultacji publicznych.

01.10.2020

Ustawa budżetowa na 2021 rok trafiła do prac w Sejmie

Finanse publiczne Administracja publiczna

W przyszłym roku deficyt państwa ma wynieść nieco ponad 82 miliardy złotych. Do kasy państwa wpłyną 404 miliardy, wydatki wyniosą zaś 486 miliardów. Priorytetem ma być rozwój gospodarki dotkniętej przez COVID-19 i polityka społeczno-gospodarcza. Projekt trafił do prac w Sejmie.

30.09.2020
1    240  241  242  243  244  245  246  247  248    552