Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Podzielona płatność VAT może zostać na dłużej

VAT Rachunkowość

Jest zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie o kolejne trzy lata obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności - poinformował w środę resort finansów. Wskazał również, że od 1 marca 2022 r. nie zmieniają się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności. Firmy dalej więc musiały dzielić płatności na dotychczasowych zasadach.

23.02.2022

Wnoszący aport do spółki ma prawo do rozliczenia kosztów

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.

23.02.2022

Grupy VAT będzie można tworzyć już od 1 lipca 2022 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przypomina, że możliwość tworzenia grup VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wskazuje, że jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak VAT i brak faktur wewnątrz grupy czy elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym.

22.02.2022

Zaliczka na dywidendę wypłacona, "estoński CIT" nie działa

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse

Estoński CIT miał w założeniu obniżyć stawkę efektywnego opodatkowania dochodu. Problemem – jak się właśnie okazało – jest jednak stosowanie przepisów przez administrację skarbową. Prowadzi ono do dyskryminacji podmiotów wypłacających zaliczki na poczet dywidendy. Ich opodatkowanie, w porównaniu do wspólników wypłacających dywidendy, jest kilkukrotnie wyższe.

22.02.2022

Monitoring transportu w ramach SENT obejmie odpady i rozpuszczalniki

VAT Doradca podatkowy

Od 22 lutego 2022 r. systemem SENT zostanie objęty przewóz dwóch nowych grup towarów. Chodzi o rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 oraz odpady. Zdaniem resortu finansów, rozszerzenie systemu monitorowania pozwoli na uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z szarą strefą. Wpłynie też na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

21.02.2022
1    106  107  108  109  110  111  112  113  114    567