Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Unieważniona umowa to nie zawsze zwycięstwo

Kredyty frankowe

Unieważnienie umowy, o co wnioskują pełnomocnicy państwa Dziubaków, może okazać się niekorzystne - jeśli sąd do rozliczenia zastosuje teorię salda. A jej zwolennikiem jest właśnie m.in. sędzia Kamil Gołaszewski, który ma rozstrzygnąć ich sprawę. Prawnicy frankowiczów nie mają jednak wątpliwości, że to niezgodnie z prawem cywilnym.

05.11.2019

Będą zmiany dotyczące badania przez komorników terminów przedawnienia

Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza zmian w przepisach zobowiązujących komorników do badania, czy roszczenie, które mają wyegzekwować, jest przedawnione. Rozważa doprecyzowanie, że chodzi o zweryfikowanie, czy po nadaniu klauzuli wykonalności doszło do przedawnienia.

05.11.2019

Do sprawy Dziubaków przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich

Kredyty frankowe

4 listopada odbyła się rozprawa w sprawie umowy kredytowej państwa Dziubaków - pierwsza po wyroku TSUE. Bank wyliczył, że w przypadku unieważnienia umowy może domagać się od nich nawet 800 tys. zł lub zwrotu mieszkania. Nie zapadł wyrok, bo do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd dał mu miesiąc na przedstawienia swojego stanowiska, a kolejną rozprawę wyznaczył na 3 stycznia 2020 roku.

04.11.2019

UOKiK stawia bankom zarzuty dotyczące umów kredytowych

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

04.11.2019

Firmy powołały ponad 10 tysięcy zarządców sukcesyjnych

Małe i średnie firmy

Minął niecały rok od wejścia w życie ustawy o sukcesji, a już widać, że nowe przepisy działają. Przedsiębiorcy chętnie powołują osoby, które będą czasowo zarządzały firmą, w razie śmierci jej właściciela. Eksperci nie mają wątpliwości, że kolejne przepisy, które czekają na wejście w życie jeszcze bardziej ułatwią przekazywanie rodzinnych firm.

01.11.2019
1    308  309  310  311  312  313  314  315  316    534