Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Duży biznes i związkowców łączy walka o notyfikowanie tarczy finansowej

Spółki Prawo europejskie Koronawirus Tarcza finansowa

Od ponad miesiąca Polska nie może notyfikować tarczy finansowej dla dużych firm. Dlatego Rada Przedsiębiorczości, którą tworzy dziewięć organizacji pracodawców zaapelowała do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o przyspieszenie decyzji. Wcześniej niepokój o losy pomocy dla największych firm wyraziła Solidarność.

25.05.2020

Abramowicz: Mikropożyczki powinny być umarzane bez wniosku

Małe i średnie firmy Koronawirus

Umorzenie mikropożyczki powinno następować automatycznie, bez konieczności składania wniosku, w tym oświadczenia o kontynuowaniu działalności. Tak uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. O zmiany w przepisach apeluje do Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

25.05.2020

Rząd szykuje nowe przepisy dla rynku nieruchomości

Budownictwo

Lokal za grunt, ulga w PIT na urządzenie i społeczne agencje najmu – takie propozycje znajdą się w nowym, rządowym programie, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku. Wskazują jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie - w zasadach finansowania. Zbyt niska ulga czy cena wykupu sprawią, że program nie zadziała.

25.05.2020

Prezes UOKiK będzie blokował wrogie przejęcia, ale kary za brak zgłoszenia będą niższe

Prawo gospodarcze Koronawirus

Projekt tarczy antykryzysowej 4 w wersji skierowanej właśnie do Sejmu zawiera przepisy, które mają przeciwdziałać wrogim przejęciom polskich firm. Inwestorzy będą musieli zgłaszać chęć nabycia udziałów innych spółek, a o tym, czy mogą dokończyć transakcję, będzie decydował prezes UOKiK. Brak zgłoszenia zagrozi karą do 50 milionów złotych i nieważnością umowy.

22.05.2020

E-rozprawy są na Ukrainie i w Chinach, a polskie sądy nadal ich unikają

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.

21.05.2020
1    229  230  231  232  233  234  235  236  237    534