Katarzyna Kubicka-Żach

Katarzyna Kubicka-Żach

Kontakt: Katarzyna.Kubicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Planowanie musi przebiegać sprawniej

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Wstrzymanie procedur planistycznych doprowadzi do zablokowania inwestycji nie tylko podczas pandemii, ale również po tym czasie - dlatego samorządowcy apelowali o zmiany w ustawie antykryzysowej. W projekcie nowelizacji specustawy przewidziano rozwiązania zapobiegające spowolnieniu - m.in. "odwieszenie" niektórych terminów.

15.04.2020

Obawa przed koronawirusem utrudnia przygotowania do wyborów

Wybory Koronawirus

W wielu miastach brakuje jeszcze kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych. Problemy są też z lokalami wyborczymi – miasta dostają kolejne odmowy ich udostępnienia. Kłopoty są też z zaangażowaniem operatorów do obsługi informatycznej komisji w wyborach prezydenckich. Wszystko z obawy przed zarażeniem koronawirusem.

14.04.2020

RODO pilnuje worków ze śmieciami - brak podstaw do ujawniania adresów osób w izolacji

Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus

Adresy mieszkańców na kwarantannie lub w izolacji powinny być szczególnie chronione, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia, a to dane wrażliwe. Nieuzasadnione jest przekazanie ich firmom odbierającym odpady. W obecnej sytuacji ujawnienie może zagrażać bezpieczeństwu takich osób oraz pracowników. W dodatku wątpliwe są podstawy prawne przekazywania tych danych nawet gminom.

14.04.2020

Oświadczenia majątkowe samorządowców i najczęstsze błędy

Samorząd terytorialny

Błędy w oświadczeniach majątkowych samorządowców najczęściej dotyczą szacowania wartości nieruchomości, opisywania miejsc zatrudnienia czy źródeł dochodów - brakuje instrukcji i wyjaśnień w tym zakresie. Wzór oświadczenia o stanie majątkowym określony jest w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

13.04.2020

Opłata od psów tylko w niektórych gminach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika, że w 2019 roku tylko 446 gmin na 2477 pobiera od swoich mieszkańców opłaty za posiadanie psa. Właściciele czworonogów zapłacili w zeszłym roku łącznie 4,1 mln złotych. Według gmin wpływy nie są wysokie, a egzekwowanie należności jest czasochłonne i często nieskuteczne.

11.04.2020
1    154  155  156  157  158  159  160  161  162    459