Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Sędzia nie zna się na badaniu prawdziwości dokumentów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia w sprawie cywilnej nie powinien zastępować biegłego i we własnym zakresie badać, czy doszło do fałszerstwa dokumentu. W kodeksie postępowania cywilnego istnieje wadliwa regulacja, na podstawie której sędzia może dokonać tych ustaleń – twierdzi prof. UMK, dr hab. Violetta Kwiatkowska-Wójcikiewicz.

10.12.2019

Rewolucja w nadawaniu biegu apelacjom - więcej zadań dla sądów odwoławczych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od 7 listopada 2019 r. znacząco zmienił się model postępowania międzyinstancyjnego w sprawach cywilnych. To etap po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku. Dotychczas znaczną część czynności podejmowano w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok. Teraz znakomita większość tych czynności podejmowana jest w sądzie odwoławczym.

09.12.2019

Wspólność majątkowa nie zawsze najlepsza przy małżeńskich inwestycjach

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Najczęściej małżonkowie kupują nieruchomości do majątku wspólnego, gdyż zazwyczaj łączy ich ustrój wspólności majątkowej. Problem może jednak powstać, jeśli znaczna część środków pochodziła z pieniędzy osobistych, np. przekazanych tylko jednemu z nich. Wtedy do rozważenia pozostaje zmiana ustroju majątkowego.

07.12.2019

WSA: Spory o odszkodowania za szkody łowieckie to sprawy cywilne

Samorząd terytorialny

Jeśli strona zarzuca, że koło łowieckie jest bezczynne przy rozpoznawaniu sprawy o szacowanie szkód w uprawach i plonach rolnych przez zwierzęta łowne, to nie może wnieść skutecznej skargi do sądu administracyjnego. Tego rodzaju sprawa powinna być traktowana jako sprawa cywilna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

05.12.2019

SN: Protest wyborczy musi zawierać konkretne zarzuty

Wybory

Wyborca z powodu wady wzroku uczynił znak „x” w niewłaściwym miejscu i dokonał poprawek na karcie do głosowania. Złożył on protest wyborczy, w którym domagał się uznania jego głosu na tego kandydata, na którego chciał on zagłosować. Jego protest należało jednak pozostawić bez rozpoznania z przyczyn formalnych – orzekł Sąd Najwyższy.

04.12.2019
1    94  95  96  97  98  99  100  101  102    220