Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

NSA: Posiadanie prawa jazdy nie jest gwarantowane w Konstytucji

Samorząd terytorialny Policja

Jeśli starosta poweźmie informację od funkcjonariuszy policji, że kierowca przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, to jest zobowiązany zatrzymać mu prawo jazdy. Decyzja w tym przedmiocie ma na celu prewencyjne chronienie życia i zdrowia oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.01.2020

SA: Kobieta w ciąży mogła być zatrudniona w przedsiębiorstwie swoich rodziców

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

To, że umowa o pracę została podpisana, gdy pracownica była na początku ciąży nie oznacza, że została zawarta dla pozoru. Także przyjęte w umowie wynagrodzenie w wysokości 7 tys. zł nie mogło przemawiać za uznaniem, że umowę o pracę zawarto, by pracownica korzystała z wysokich świadczeń społecznych - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

25.01.2020

Sąd: Gdy zobowiązany ma kilkoro dzieci, wysokość alimentów nie może być nadmierna

Prawo rodzinne

Nie było podstaw do podwyższenia alimentów zasądzonych na małoletnie córki pozwanego. Choć ich potrzeby są większe niż poprzednio, to sama ta okoliczność nie uzasadniała uwzględnienia powództwa. Pozwany musi dodatkowo ponosić koszty związane z utrzymaniem chorego dziecka pochodzącego z innego związku - orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.

25.01.2020

WSA: Ustalenie choroby zawodowej zależy od momentu wystąpienia objawów

Pacjent Opieka zdrowotna

Skarżąca twierdziła, że cierpi na chorobę zawodową. Okoliczności tej jednak nie wykazała. Objawy choroby wystąpiły u niej dopiero po 7 latach od zakończenia pracy. Nie było więc związku między schorzeniem badanej a warunkami jej pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

21.01.2020
1    91  92  93  94  95  96  97  98  99    220