Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Koniec taryfy ulgowej - będą kary za niewdrożenie standardów ochrony małoletnich

Zarządzanie oświatą

Choć szkoły i inne podmioty pracujące z dziećmi już od jakiegoś czasu miały pracować nad standardami ochrony małoletnich, od 15 sierpnia 2024 r. można na nie nałożyć kary za uchybienia w tym zakresie. Te pieniężne nie są za wysokie - będzie to maksymalnie tysiąc złotych, dużo gorsze konsekwencje może ponieść dyrektor, który nie dopełni obowiązku odpowiedniego sprawdzenia pracownika.

16.08.2024

Śmierć jednego rodzica nie oznacza, że na drugim przestaje spoczywać obowiązek alimentacyjny

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód na mocy wyroku miał przekazywać alimenty na rzecz małoletnich dzieci, płacąc je drugiemu z rodziców dzieci. Sytuacja rodzinna uległa zmianie, gdy zmarła matka, z którą dzieci mieszkały. Wówczas przeprowadziły się one do ojca - powoda. Czy to oznacza, że mógł on domagać się pozbawienia w całości wykonalności tytułu wykonawczego - wyroku, na mocy którego zasądzono alimenty? Nie - ocenił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. 

10.08.2024

SN: Sąd kasacyjny wstrzymuje wykonanie kary tylko wyjątkowo

Prawo karne

Obrońca skazanego wniósł kasację oraz wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. W sprawie nie było podstaw do wstrzymania wykonania prawomocnego wyroku skazującego. Taki wniosek nie może być uzasadniony tylko tym, że orzeczenia wydane przez sądy są wadliwe - orzekł Sąd Najwyższy.

06.08.2024

Łączenie kar dobre dla klienta? Obrońcy nie chcą likwidacji

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego analizuje ewentualne zmiany, a nawet likwidację instytucji wyroku łącznego. Powodem są m.in. pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego i pokazują, że łączenie kar nastręcza sędziom wielu kłopotów. Obrońcy obawiają się też o karę łączną, bo jak podkreślają - choć nie mówią poprawkom "nie" - to dalej idące kroki uderzą w interes ich klientów.

03.08.2024

Coraz więcej kompetencji referendarzy, ale mniej szans, by zostać sędzią

Wymiar sprawiedliwości

Referendarzy jest ok. 2700, a w 2023 r. rozpoznali w sumie 67 proc. spraw, które wpłynęły do sądów powszechnych. To efekt m.in. tego, że od lat, systematycznie zwiększano im kompetencje. Ten rok jest przełomowy, bo właśnie stracili szanse na szybsze przejście do zawodu sędziego. W komisji kodyfikacyjnej trwa analiza ich pozycji w wymiarze sprawiedliwości, a oni sami domagają się m.in. poprawy swojego statusu ustrojowego i możliwości startowania w konkursie sędziowskim po określonym stażu pracy.

29.07.2024
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    228