Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Sprawiedliwie nie znaczy tyle samo - i na bliźnięta różne alimenty

Prawo rodzinne

Nawet w przypadku bliźniąt sąd może ustalić różną wysokość alimentów. Do każdego dziecka podejdzie bowiem indywidualnie, analizując jego potrzeby oraz możliwości finansowe zobowiązanego. Wyższe alimenty uzasadniać może np. choroba, konieczność przyjmowania na stałe określonych leków czy specjalistyczna dieta. W przypadku starszych dzieci wpływ na to mogą mieć zainteresowania, pasje, czy ścieżka edukacji.

31.08.2024

Wybór prezesa Izby Cywilnej SN - neo-sędzia na czele zgromadzenia z kontrasygnatą premiera

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył na przewodniczącego Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej, które ma wybrać kandydatów na stanowisko prezesa tej Izby sędziego Krzysztofa Andrzeja Wesołowskiego, a postanowienie kontrasygnował premier Donald Tusk. Problem jednak w tym, że chodzi o sędziego powołanego przy udziale neo-KRS i w momencie, gdy trwają pracę nad systemowym uregulowaniem statusu neo-sędziów. Prawnicy nie kryją zaskoczenia decyzją premiera, część mówi o legitymizacji neo-sędziów.

27.08.2024

W referacie sędziego 700 spraw, pierwsza rozprawa i po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie alarmują, że sądowe wydziały cywilne są obecnie w stanie śmierci klinicznej, a pełnomocnicy potwierdzają, że nie tylko na wyrok, ale i na pierwszą rozprawę czeka się latami. Sytuację miały poprawić zmiany wprowadzone rok temu - m.in. zwiększenie do 100 tys. zł wartości sporu właściwości rzeczowej sądów rejonowych. Tak się jednak nie stało - sądy okręgowe nie czują specjalnej ulgi, a rejonowe zmagają się z większym wpływem. Do tego dochodzą pogłębiające się problemy kadrowe.

26.08.2024

Certyfikat lekiem na niekompetencję biegłych, pytanie, kto go wyda

Wymiar sprawiedliwości

Problem z jakością opinii biegłych nabrzmiewa od dłuższego czasu, wraca więc pomysł, by rozwiązać go poprzez weryfikację ich wiedzy i certyfikaty. Biegli przypominają jednak, że propozycja nie jest nowa, a głównym problem jest to, kto miałby ich oceniać. Jak podkreślają, organ musi być nie tylko niezależny, ale i na odpowiednim poziomie merytorycznym. A to i tak - ich zdaniem - nie pomoże, jeśli nie będzie kontroli i certyfikacji instytucji prywatnych, zajmujących się opiniami.

20.08.2024

Nadal bez kalendarza pełnomocnika, ale MS rozważa jego wprowadzenie

Prawnicy

Kalendarz pełnomocnika miał być jedną z funkcjonalności Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych - o jej wprowadzenie co roku apelują adwokaci i radcy prawni. Poprzedni rząd niemal co wakacje obiecywał, że się nad tym pochyli - zmiana wymaga bowiem także korekty ustawowej. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że rozważa prace, które umożliwiłyby wprowadzenie takiej funkcjonalności w Portalu.

19.08.2024
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    229