Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

O statusie prawnym szkoły przesądza ustawa

Zarządzanie oświatą

Dla zdefiniowania pojęć "szkoła" i "placówka oświatowa" konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustawy - Prawo oświatowe. W słowniczku, zawartym w art. 4, znalazły się liczne definicje kluczowych pojęć - nie zdefiniowano tam jednak "szkoły". To pojęcie znajdziemy w innym akcie prawnym – w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

02.11.2024

Testament ustny - spełnienie wymogów nie jest proste

Prawo cywilne Domowe finanse

Tylko wyjątkowo spadkodawca może swoją ostatnią wolę przedstawić w formie ustnej. Istotne jest przesądzenie obawy rychłej śmierci albo niemożności sporządzenia testamentu w zwykłej formie. Taki testament musi wysłuchać trzech świadków. Istotne jest to, aby w danym przypadku zachodziła tzw. obawa rychłej śmierci. Ewentualnie testament ustny może być wygłoszony, jeśli nie można zachować zwykłej formy testamentu (lub jest to bardzo utrudnione).

31.10.2024

Sąd uciszy głośnych sąsiadów? Pomóc może i mediacja, i kodeks cywilny

Prawo cywilne

Wiele osób skarży się na problemy z sąsiadami, którzy w nocy głośno słuchają muzyki. W takich sytuacjach pokrzywdzeni mogą domagać się ochrony przy wykorzystaniu różnych instrumentów prawnych. Możliwe jest m.in. wytoczenie powództwa o naruszenie dóbr osobistych. Prawnicy podkreślają jednak, że takie spory warto zakończyć w drodze mediacji.

31.10.2024

14-latek za zabójstwo nie będzie odpowiadać jak dorosły

Prawo karne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego chce uchylenia przepisu, zgodnie z którym 14-latek, który popełni zabójstwo kwalifikowane, czyli np. ze szczególnym okrucieństwem, może odpowiadać jak osoba dorosła. Przepis wszedł w życie 1 października 2023 r. Warunkiem jego stosowania są okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, a także uzasadnione przypuszczenie, że stosowanie środków wychowawczych lub poprawczych nie jest w stanie zapewnić nastolatkowi resocjalizacji.

19.10.2024

Dr Paweł Czarnecki: Mediator lexusa nie kupi

Wymiar sprawiedliwości

Mediacje w sprawach karnych są prowadzone rzadko. Instytucja ta nie jest popularna. Jest to związane z wieloma czynnikami. Można wyszczególnić bariery prawne, finansowe, organizacyjne i mentalne. Mam wrażenie, że ta ostatnia kwestia jest największą barierą. Zarówno organy postępowania, jak i obywatele nie wierzą w tę instytucję, a prokuratorzy czy sędziowie na podstawie swoich złych doświadczeń zakładają, że mediacja wydłuża postępowanie - wskazuje dr Paweł Czarnecki, adiunkt z UJ i mediator.

19.10.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    229