Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Asesorzy do likwidacji czy na ratunek sądom rodzinnym?

Wymiar sprawiedliwości

Obciążeni sędziowie rodzinni upatrują ratunku w rozszerzeniu kompetencji asesorów. Na stole leży jednak projekt Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, który zmierza do wycofania się z tej instytucji i zastąpienia jej przez sędziego rozpoczynającego pełnienie urzędu. Sami asesorzy podkreślają, że to nieracjonalne, gdyż asesura ma służyć m.in. weryfikacji ich przydatności do zawodu sędziego. Również część prawników widzi potrzebę utrzymania "sędziego na próbę".

04.06.2024

Po ustawie naprawczej szykują się głębsze zmiany w przepisach karnych

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przygotowała już tzw. ustawę naprawczą, która ma rozwiązać problem przepisów karnych, wprowadzonych m.in. nowelizacją Kodeksu karnego z października 2023 r. Jej przewodniczący prof. Włodzimierz Wróbel nie wyklucza kolejnych projektów jeszcze w tym roku. Swoje typy mają też prawnicy, w ich ocenie warto by postawić na przyspieszenie spraw karnych przez pełną cyfryzację, ale też np. zmianę trybu ścigania części przestępstw - zamiast z urzędu, na wniosek lub z oskarżenia prywatnego.

03.06.2024

W Krakowie debatowano o międzynarodowym prawie karnym

Prawo karne

Wyzwania stojące przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym zarówno z punktu widzenia przepisów, jak i wykorzystywania nowych technologii - były tematami Pierwszej Międzynarodowej Konferencji Współczesne wyzwania międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, która odbyła się w weekend w Krakowie. Wydarzenie zgromadziło prawników polskich i zagranicznych, a patronami wydarzenia były m.in. Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl.

01.06.2024

​Alimenty z tabel mogą być szybsze - problem w tym, jak je liczyć

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wrócić do pomysłu alimentów natychmiastowych, ale też tabel alimentacyjnych. W ocenie prawników kierunek jest dobry, ale problemem może być to, co się w tabelach znajdzie i w jakiej wysokości będą alimenty natychmiastowe. Wskazują, że sprawiedliwe byłoby uwzględnienie zmiennych takich jak np. wiek dziecka. Co do samej podstawy świadczeń pomysły są różne - od procentu od płacy minimalnej, po uzależnienie ich od rejestrowanego dochodu.

01.06.2024

Powodowie w sprawie o alimenty nie ponoszą kosztów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Czy osoba inicjująca proces o alimenty, która jest do nich uprawniona, ponosi koszty sądowe? Nie, gdyż korzysta z ustawowego zwolnienia z takich kosztów. Nie dotyczy to jednak osób zobowiązanych do alimentacji. Te mogą wnosić o zwolnienie z kosztów sądowych, muszą jednak wykazać, że nie mają możliwości ich ponoszenia.

31.05.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    220