united kingdom
ukraine
Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Kajaki z tatą, wypad w góry z mamą - o kontakty "wakacyjne" warto wcześniej zadbać

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dostosowanie urlopów w porozwodowym patchworku często jest nie lada wyzwaniem i to nawet jeśli byli partnerzy na co dzień nieźle się dogadują. Dlatego sędziowie i prawnicy podkreślają, że nawet ustalenia dotyczące wakacji warto mieć na papierze. Widać to zresztą m.in. we wnioskach o ustalenie lub zmianę kontaktów - większość zawiera odrębne żądanie dotyczące okresu wakacyjnego. Kolejną kwestią są alimety - uszczuplanie ich ze względu na miesięczny wypad z dzieckiem, też jest łamaniem prawa.

06.07.2024

Pisemne zeznania świadków uprzywilejowane, strona sprzeciwu nie zgłosi

Prawo cywilne

Od kilku miesięcy obowiązuje przepis, zgodnie z którym strona w sprawie cywilnej może sprzeciwić się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej zawnioskował. Regulacja budzi duże wątpliwości wśród sędziów, bo jak podkreślają, jest dobrym narzędziem do obstrukcji procesowej. Na problem zwracają uwagę też inni prawnicy przypominając, że takiego sprzeciwu nie można zgłosić w przypadku zeznań na piśmie.

05.07.2024

Na ręce Rolex, a przed sądem najniższa krajowa - alimenciarz nadal ukrywa dochody

Wymiar sprawiedliwości

MS intensywnie pracuje nad tabelami alimentacyjnymi. Prawnicy podkreślają jednak, że to nie wystarczy, bo problemem są ci rodzice, którzy, mimo wyroku sądu, nie płacą alimentów. Wśród wad systemu wymieniają m.in. brak mechanizmów pozwalających na sprawdzenie rzeczywistych dochodów i skuteczne zniechęcenie pracodawców do płacenia wynagrodzenia "pod stołem". Komornicy uważają, że rozwiązaniem mogłyby być zwolnienia podatkowe za "oficjalne" zatrudnianie takiego dłużnika.

02.07.2024

Wyrok łączny do poprawki, projekt być może jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego pokazują, że wyrok łączny i łączenie kar, nastręcza sędziom wielu kłopotów. Ustawodawca raczej do tej pory nie pomagał, a częste zmiany przepisów w tym zakresie, spowodowały jeszcze większy chaos. Jak ustaliło Prawo.pl, sprawą zajmie się teraz Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego - na stole znajdzie się także pomysł likwidacji tej instytucji.

01.07.2024

Zaginiony może zostać uznany za zmarłego, ale procedura łatwa nie jest

Prawo cywilne

Gdy osoba zaginiona przez długi okres czasu nie daje znaku życia, może dojść do zainicjowania procedury uznania jej za zmarłą. Przy czym taki wniosek należy uprawdopodobnić, ważne są też terminy - zgodnie z obowiązującymi przepisami zaginiony może zostać uznany za zmarłego jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym były sygnały, że żyje. Chyba że ukończył 70 lat.

29.06.2024
1    14  15  16  17  18  19  20  21  22    235