Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Prof. Olaś: Zasada proporcjonalności w procesie cywilnym ma rosnące znaczenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nadmiarowe procedury i przedłużające się procesy, wraz ze zbytecznymi kosztami i opóźnieniami, mogą uniemożliwić uczciwe i sprawiedliwe rozstrzyganie sporów - wskazuje prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że dlatego tak ważna jest zasada proporcjonalności w ujęciu procesowym silnie sprzężona z zagwarantowaną konstytucyjnie i konwencyjnie zasadą prawa do sądu.

19.06.2024

Nowa KRS przejmie nadzór nad sądami?

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury pracuje obecnie nad zmianami, które mają uregulować m.in. status tzw. neo-sędziów. To jednak nie wszystko, bo jak zapowiedział w rozmowie z Prawo.pl przewodniczący Komisji, prof. Krystian Markiewicz, przygotowane zostaną propozycje zmian w zakresie nadzoru nad sądami. Chodzi o to, by nadzór administracyjny nie był w rękach ministra.

19.06.2024

Pracownik sądowy na minimalnej i z nadgodzinami - sądy tracą ludzi i toną w sprawach

Wymiar sprawiedliwości

Jeden z wydziałów apelacji liczył do niedawna pięciu pracowników, w ostatnich miesiącach został tylko jeden z zaledwie dwuletnim stażem - takie przykłady płyną z całego kraju i z sądów różnych instancji. Powód - niskie wynagrodzenie przy dużym obciążeniu pracą - nawet po 800 akt "na głowę". Bywa, że pisma sądowe wychodzą z sądów dopiero po kilku miesiącach. MS zapewnia, że rozważa zmiany, a pracownicy wskazują, że jeśli te nie będą szybkie, to sądy staną.

18.06.2024

Ostatnia wola nagrana smartfonem? Biegły będzie musiał oceniać, czy nie jest to deepfake

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nową formę testamentu ustnego. Chodzi o oświadczenie zarejestrowane, np. przy pomocy smartfona. Choć w dobie nowych technologii takie rozwiązanie kusi, prawnicy są sceptyczni. Sędziowie obawiają się przede wszystkim deepfake-ów i pracy związanej z ustalaniem, czy to, co widzą jest prawdziwe, czy zmontowane. Z kolei w ocenie pełnomocników, zamiast na ryzykowne rozwiązania, resort powinien postawić na edukację i zachęcać społeczeństwo do sporządzania testamentów.

13.06.2024

Kilka postanowień o tym samym spadku? Sędzia będzie mógł je niejawnie uchylić

Prawo cywilne Domowe finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić do prawa spadkowego nowy instrument, który umożliwi sędziemu uchylenie kolejnych orzeczeń w sprawie spadku po tym samym spadkodawcy, aż do pierwszego. Ma to rozwiązać m.in. problem związany z terminami wznowienia takich postępowań czy wniesienia skargi nadzwyczajnej. Pełnomocnicy oceniają to jako krok w dobrym kierunku, sędziowie alarmują jednak, że proponowane przepisy mogą być polem minowym.

12.06.2024
1    7  8  9  10  11  12  13  14  15    228