Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

Czy była miłość Ci wszystko wybaczy? „Urok” rozwodów z orzekaniem o winie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy rozwodzący się małżonkowie chcą orzeczenia o winie, postępowanie sądowe komplikuje się i często trwa latami. Kiedy dawna miłość zamienia się w nienawiść bywa, że jedna strona próbuje przerzucić winę za rozpad związku na drugą połówkę - np. szczegółowo punktując jej zachowania z ostatnich... 20 lat. Nie ułatwia to decyzji sędziemu, ale też bardzo wpływa na dalsze życie rozwodzących się.

05.10.2019

Sąd: Ksero umowy nie jest dowodem jej zawarcia

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Jeśli sąd ma uznać kserokopię dokumentu za dowód, to należy poświadczyć ją za zgodność z oryginałem. W innym przypadku strona nie uzyska korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Powód nie przedłożył oryginałów kluczowych dokumentów. Z tego względu to pozwana wygrała proces, choć nie brała w nim aktywnego udziału – orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

18.09.2019

WSA: Przewlekłe czynności wójta godziły w zasadę szybkiego prowadzenia sprawy

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego

Jeśli postępowanie administracyjne prowadzone jest długotrwale, a organ podejmuje czynności zbędne, to dochodzi do przewlekłości. Strona może złożyć skargę w tym przedmiocie nawet po zakończeniu postępowania – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.09.2019

WSA: Rodzic nie utracił dochodu, gdy nie wyrejestrował działalności gospodarczej

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Odmówiono przyznania świadczenia „500plus” na pierwsze dziecko, z uwagi na przekroczony dochód. Skarżąca wyjaśniła, że wadliwie wyliczano jej dochody. Jednak zdaniem WSA w Gliwicach nie można uznać, że rodzina utraciła dochód, skoro nie wyrejestrowała ona działalności gospodarczej, a jedynie rozwiązała umowę agencyjną.

02.09.2019
1    98  99  100  101  102  103  104  105  106    220