Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Dr hab. Krawiec: Zmiany w szkolnictwie wyższym zagrażają uniwersytetom

Szkolnictwo wyższe

Na skutek zmian w prawie o szkolnictwie wyższym niektóre uczelnie postanowiły radykalnie zmienić swoje statuty. Takie uczelnie staną się korporacjami, gdzie będzie się produkować naukę. Zapomniano o tym, że uniwersytety mają kształtować człowieczeństwo: w studentach i w kadrze naukowej - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

23.10.2019

Coraz więcej kobiet zajmuje się prawem, ale barier wciąż dużo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Droga zawodowa kobiet-prawniczek jest trudniejsza, skoro wciąż pokutuje myślenie, że kobiety w organach samorządów zawodowych nie są potrzebne. - Czy potrzebujemy zatem ustaw wzmacniających pozycję kobiet w świecie prawa? - zastanawiały się uczestniczki - „Adwokat-Kobieta-Lider”, która odbyła się dziś w Krakowie.

18.10.2019

Sąd: Poczta nie może wydać stronie listu, jeśli musi go zwrócić do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Pozwany odebrał z poczty korespondencję sądową, choć poczta nie miała prawa do tego. Faktycznie bowiem list, jako uznany za skutecznie doręczony przez podwójne awizo, powinien zostać już zwrócony do sądu. Odebranie listu przez pozwanego nie wpłynęło na wydłużenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty – orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

14.10.2019

Najemca nie płaci czynszu? Właściciel ma skuteczne narzędzia

Prawo cywilne Budownictwo

Problem stary jak świat: najemca, mimo deklaracji, przestaje płacić ustalony czynsz, a wynajmujący nie czuje się dobrze w roli organizacji charytatywnej. Jakie środki prawne przewiduje prawo dla wynajmujących, którzy nie mogą doczekać się zapłaty należności? Zagadnienie to wyjaśniają specjaliści z zakresu prawa cywilnego.

12.10.2019

Sąd: Gdy umowa kredytu jest nieważna, to i przelew wierzytelności nieważny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kredyt został udzielony osobie częściowo ubezwłasnowolnionej. Umowa ta była więc nieważna. Gdy następnie doszło do cesji wierzytelności częściowo ubezwłasnowolniony został pozwany o zapłatę. Choć powództwo nie mogło zostać uwzględnione, powód nie musi płacić kosztów procesu pozwanemu - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

08.10.2019
1    97  98  99  100  101  102  103  104  105    220