Dorian Lesner

Artykuły autora

Niepubliczne kształcenie ustawiczne tylko po wpisie do ewidencji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

20.12.2021

WSA: Były funkcjonariusz nie zaskarży odpisu świadectwa służby

Policja Prawo pracy

Świadectwo służby jest informacją, która w sposób pisemny potwierdza przebieg służby. Dokument ten może zostać zmieniony tylko w drodze sprostowania. Natomiast wydanie jego odpisu nie może być kwestionowane w postępowaniu przed sądem administracyjnym. Świadectwo służby nie mieści się bowiem w żadnej z kategorii aktów lub czynności podlegających jurysdykcji tych sądów.

18.12.2021

WSA: Wynagrodzenie głównego specjalisty pod kontrolą społeczeństwa

Administracja publiczna Prawo pracy

Obywatel zaniepokoił się doniesieniami na temat wysokości wynagrodzenia na stanowisku głównego specjalisty w jednostce budżetowej gminy. Przeznaczone na ten cel środki mają charakter publiczny, więc ma on prawo do uzyskania informacji w tym zakresie. Kilkudniowa zwłoka organu w ich przekazaniu nie uzasadnia jednak przyznania nawet symbolicznej sumy tytułem odszkodowania.

16.12.2021

WSA: Izba nie może tolerować niepłacenia składek przez członka samorządu

Administracja publiczna Zawody medyczne

Lekarz weterynarii nie płacił składek od 2004 r. Izba zareagowała dopiero po piętnastu latach i chciała rozwiązać sprawę ugodowo. Nie udało się, więc doszło do podjęcia uchwały stwierdzającej utratę prawa do wykonywania zawodu. Tak długie tolerowanie zachowania potwierdzającego lekceważący stosunek weterynarza do obowiązków było wadliwe, ale nie miało wpływu na legalność podjętej uchwały.

13.12.2021

TSUE: Pozwolenie na import równoległy nie może wygasać z mocy prawa

Pacjent Farmacja Prawo europejskie

Organ stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na import równoległy po upływie roku od dnia wygaśnięcia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu referencyjnego produktu leczniczego. Powołał się na przepisy Prawa farmaceutycznego. Sprawa trafiła na wokandę Trybunał Sprawiedliwości UE. Uznał on, że prawo unijne stoi na przeszkodzie regulacji krajowej, która przewiduje wygaśnięcie z mocy prawa.

10.12.2021
1    58  59  60  61  62  63  64  65  66    290