Dorian Lesner

Artykuły autora

Skierowanie do walki z epidemią na granicy pracy przymusowej

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy ustanowione do walki z epidemią pozwalają na skierowanie praktycznie każdego do związanych z tym prac, a taka decyzja nie wymaga nawet uzasadnienia. Natomiast jej niewykonanie będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości do 30 tys. zł. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy bez stanu nadzwyczajnego takie skierowanie jest w ogóle dopuszczalne.

10.04.2020

WSA: Udział w strajku nie wyklucza przyznania nagrody

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczyciel nie ma prawa do wynagrodzenia za okres strajku. Nie wyklucza to jednak możliwości przyznania nagrody. Dlatego w sytuacji obowiązkowego pomniejszenia wynagrodzenia, dyrektorzy szkół teoretycznie mogliby wypłacać środki zgromadzone w funduszu płac z innych tytułów. Tak orzekł WSA w Krakowie.

06.04.2020

WSA: Wojewoda zapłaci za krzywdy moralne wywołane przewlekłością

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Cudzoziemiec ubiegał się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wojewoda dokonał wstępnej oceny formalnej wniosku po sześciu miesiącach od jego wpłynięcia. Kolejne dwadzieścia miesięcy zajęło mu wezwanie do uzupełnienia braków. WSA we Wrocławiu przyznał cudzoziemcowi 2500 zł. Pieniądze te mają mu zrekompensować negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z przewlekłością postępowania.

31.03.2020

SA: Praca w innym dziale przemysłu nie wyklucza emerytury z rekompensatą

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prace kierowców ciągników i kombajnów nie zostały zaliczone do rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, tylko do transportu. Jednakże pomimo ich przyporządkowania do innego działu przemysłu, należy je uznać za prace w szczególnych warunkach, które uprawniają do przyznania rekompensaty. Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że przemawia za tym stopień ich szkodliwości i uciążliwości.

31.03.2020

WSA: Brakującego podpisu pod decyzją nie można uzupełnić

Administracja publiczna

Brak odręcznego podpisu pod decyzją sprawia, że należy ją uznać za wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Taka wada nie może być usunięta poprzez uzupełnienie podpisu po doręczeniu decyzji stronie, ponieważ nie przewidują tego przepisy dotyczące prostowania i uzupełniania decyzji. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

30.03.2020
1    102  103  104  105  106  107  108  109  110    281