Dorian Lesner

Artykuły autora

NSA: Wykład o zasadach BHP nie jest dziełem, więc trzeba zapłacić składkę zdrowotną

Prawo cywilne BHP Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia

Wykład o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Jest to bowiem czynność starannego działania, więc uzyskane wynagrodzenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną płatnika składek.

21.08.2020

NSA: Cudzoziemiec nie pozna informacji, przez które nie dostanie obywatelstwa

Administracja publiczna

Minister odmówił uznania cudzoziemca za obywatela polskiego z uwagi na niejawne informacje, które uzyskał z ABW. Człowiek ten nie pozna jednak ich treści, tylko płynące z nich wnioski. Nie ograniczyło to jego praw jako strony postępowania, ponieważ z dokumentami zapoznali się sędziowie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.08.2020

WSA: Zebranie miejskie jednostki pomocniczej może odwołać członków rady

Samorząd terytorialny

Ustawa reguluje kwestię powołania członków rady miasta jednostki pomocniczej, milczy zaś jeżeli chodzi o ich odwołanie. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości lub należy stosować taką samą procedurę jak przy ich powołaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że kwestia ta została pozostawiona samorządom, które mogą ją uregulować w statucie.

17.08.2020

NSA: Spływów nie będzie, bo las nie jest miejscem na przystań kajakową

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał zbudować przystań kajakową w jednej z kaszubskich miejscowości. Na jego drodze stanęła zasada dobrego sąsiedztwa, ale to nie ona okazała się problemem. Odmówiono mu wydania decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ inwestycja miała powstać na gruncie leśnym. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora.

13.08.2020

NSA: Pracownik odzyska potrącenia za używanie służbowego samochodu w prywatnych celach

Prawo pracy

Pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika pieniądze za używanie służbowego samochodu do prywatnych celów. Powołał się przy tym na umowę, którą zawarli na początku ich współpracy. Inspekcja pracy i sądy administracyjne uznały jednak, że pracodawca będzie musiał oddać te pieniądze. Udzielona zgoda dotyczyła potrącenia przyszłej i nieskonkretyzowanej należności, więc jest nieważna.

10.08.2020
1    98  99  100  101  102  103  104  105  106    289