Dorian Lesner

Artykuły autora

NSA: Służba w policji bez znaczenia przy żołnierskiej odprawie

Policja Prawo pracy

Kwestię odpraw żołnierzy reguluje w sposób całościowy ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Jej art. 94 ust. 1-3 nie określa, że okres służby w Policji powinien zostać wzięty pod uwagę przy ustaleniu prawa do odprawy żołnierza zawodowego - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

09.06.2020

NSA: Samorząd powinien udostępnić dane nawet 31 tys. lekarzy

Zawody medyczne RODO

Uprawnienie do żądania udostępnienia informacji publicznej z rejestru lekarzy nie może być ograniczane do wskazanych z imienia i nazwiska osób. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że można się o nie ubiegać według takich kryteriów jak okręg, miejsce wykonywania zawodu lub specjalizacja. Dlatego też samorząd lekarski powinien przekazać wnioskodawcy dane członków jednej z okręgowych izb,

08.06.2020

NSA: Urlop nie przywróci terminu do wniesienia odwołania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona postępowania powinna przewidzieć możliwość doręczenia korespondencji w czasie swojej nieobecności spowodowanej urlopem i zabezpieczyć możliwość jej skutecznego odbioru. Niestety tego nie zrobiła, więc świadczyło to o jej niedbalstwie i uniemożliwiło przywrócenie terminu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.05.2020

NSA: Brak uzasadnienia przy odmownym załatwieniu skargi to wada istotna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy uznała, że skarga na działalność wójta była bezzasadna. Wydana w tej sprawie uchwała nie zawierała jednak uzasadnienia prawnego i faktycznego oraz pouczenia. Tymczasem elementy te były szczególnie ważne, ponieważ osobie niezadowolonej z odpowiedzi nie przysługuje skarga do sądu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.05.2020

WSA: Niejasne żądanie nie jest wnioskiem o informację publiczną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Żądanie oczywiście niejasne, niezrozumiałe, nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej, więc organ nie musi go rozpoznać. Nie można też wezwać do jego uzupełnienia, ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

22.05.2020
1    98  99  100  101  102  103  104  105  106    281