Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Przy wyliczaniu emerytury funkcjonariuszom PRL stosuje się rozproszoną kontrolę konstytucyjną

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Były funkcjonariusz kontrwywiadu PRL może mieć wyższą emeryturę niż ustalona przez organ rentowy. Sąd Apelacyjny wskazał na dopuszczalność stosowania przez sąd powszechny rozproszonej kontroli konstytucyjnej i możliwość pominięcia określonego przepisu ustawy z uwagi na jego niekonstytucyjność, bez uprzedniego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.

07.02.2024

SN: Nieumyślny wypadek spowodowany przez pieszego – dozór wykluczony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pieszy pod wpływem alkoholu spowodował wypadek drogowy, który skończył się poważnymi uszkodzeniami ciała motocyklisty. Sprawca został skazany na trzy lata w zawieszeniu i dano mu dozór kuratora. Sąd Najwyższy orzekł, że niesłusznie. Wyrok został uchylony. Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy tylko przestępstwa umyślnego, a nie jak w tym wypadku – nieumyślnego.

05.02.2024

Straż Marszałkowska poradzi sobie z niepożądanymi gośćmi

Administracja publiczna

Trwają dyskusje czy Straży Marszałkowskiej uda się nie dopuścić do uczestniczenia w obradach byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent, wbrew decyzji marszałka Sejmu, twierdzi, że nadal są oni posłami. Prawo do wejścia do Sejmu szczególnie może rościć sobie Wąsik, gdyż do tej pory w Monitorze Polskim nie ogłoszono, że przestał być posłem. Każdy niewpuszczony do Sejmu może złożyć skargę do sądu administracyjnego. Szanse na sukces są jednak znikome.

03.02.2024

SN: Skazany, a nie obrońca ponosi winę za utratę terminu

Prawo karne

Skazany na karę więzienia uchybił terminowi złożenia wniosku o uzasadnienie i doręczenie wyroku Sądu Okręgowego, choć miał możliwość skontaktowania się z sądem i swoim obrońcą. Miał obowiązek zawiadomienia sądu o zmianie miejsca pobytu w związku z pozbawieniem wolności w innej sprawie. Oznacza to brak dbałości skazanego o własne sprawy, co w rezultacie uniemożliwiło wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego. To nie obrońca ponosi winę za brak reakcji w terminie.

02.02.2024

SN: Kariera sportowa może być dobrem chronionym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W sprawie chodziło o dobór kadry reprezentującej Polskę na zawodach sportowych. Sąd Apelacyjny niesłusznie pominął charakter dobra oraz poczucie krzywdy i poniżenia wywołanej u sportowca, a także negatywne reakcje innych organizacji sportowych za niezakwalifikowanie studenckiego judoki do zawodów rangi międzynarodowej. Może więc okazać się, że prawo do rozwoju kariery sportowej jest dobrem osobistym, chronionym przez prawo – orzekł Sąd Najwyższy.

01.02.2024
1    70  71  72  73  74  75  76  77  78    2005