Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Wciąż poważne komplikacje na zamkniętych granicach

Transport Koronawirus

Na razie wyjechać z Polski można tylko samochodem. Tyle, że będziemy mieć problem z powrotem do kraju. Kolej nie kursuje, samoloty nie latają. Pomoc państwa w powrocie Polaków do kraju już się zakończyła. Premier zapowiedział zamknięcie granic do 3 maja, a biura podróży zamroziły wszelkie wyjazdy do końca maja. Zamknięcie granic to także problem dla mieszkańców przygranicznych wsi i miast.

17.04.2020

Doręczenia elektroniczne potrzebne, ale mogą naruszać prywatność i konkurencję

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.

15.04.2020

Podczas epidemii możliwy zakaz zgromadzeń, ale wprowadzony legalnie i z prawem do krytyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zwykłymi ustawami nie można ograniczać wolności zgromadzeń bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - twierdzą prawnicy, odnosząc się do zakazów w związku z epidemią koronawirusa. A orzecznictwo sądów potwierdza, że nawet w szczególnych sytuacjach rolą państwa ma być zapewnienie warunków do realizacji wolności w imię funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa.

15.04.2020

SN: Fałszywe informacje w TVP to nie przestępstwo wyborcze

Wybory

W trybie protestu wyborczego nie można badać przebiegu kampanii wyborczej w mediach publicznych, gdy upowszechniają one informacje nieprawdziwe - taka jest ocena Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba ta wychodzi z założenia, że negatywna ocena działalności telewizji publicznej w okresie poprzedzającym wybory nie może być utożsamiana z popełnieniem przestępstwa.

14.04.2020

WSA: Przyznanie pokoju w domu studenckim to nie sprawa sądu

Szkolnictwo wyższe

Niedopuszczalna jest skarga na bezczynność komisji stypendialnej, która rozpatruje wnioski o przyznanie pokoju w domu studenckim - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie w tej sprawie stanowi jednostronny akt organów uczelni i jest aktem wewnętrznym, który nie wpływa jednak na sytuację skarżącego doktoranta.

14.04.2020
1    533  534  535  536  537  538  539  540  541    2004