Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Firma ma szybciej odpowiadać za przestępstwo, nie będzie wymogu prawomocnego skazania

Prawo karne

Wprowadzenie definicji podmiotu zbiorowego i wyłączenie z niej małych przedsiębiorstw, ale też kościołów i związków wyznaniowych, a z samej odpowiedzialności - naruszeń związanych z "przekazywaniem myśli ludzkiej". Doprecyzowanie sytuacji, w jakich spółka może odpowiadać za przestępstwa, w końcu rezygnacja z wymogu uprzedniego wyroku skazującego osobę fizyczną. Takie zmiany mają być wprowadzone nowelą ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

09.09.2022

Od płacenia składek po tajemnicę - szykują się zmiany w adwokackim regulaminie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura w piątek i w sobotę będzie debatować o zmianach w swojej etyce, ale też o regulaminie wykonywania zawodu. A w nim ma pojawić się zobowiązanie do terminowego płacenia składek samorządowych i składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia, a także o niezwłocznym informowaniu dziekana rady o każdej próbie zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.

08.09.2022

Spłaszczenie sądów narzędziem do wypychania niewygodnych sędziów? Rada premiera punktuje reformę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rada Legislacyjna przy premierze wzięła pod lupę projekty wprowadzające jednolity status sędziego i spłaszczające strukturę sądownictwa. Choć dostrzega pozytywy, uwag ma wiele, kluczowe dotyczące projektowanego modelu. Wskazuje wprost, że przy obecnym konflikcie związanym z dotychczasowymi reformami, może pojawić się zarzut, że celem jest pozbycie się sędziów "niewygodnych politycznie".

07.09.2022

Więcej spraw dla sądów rejonowych, mniej wniosków o wyłączenie sędziego - po roku bliżej noweli k.p.c

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po roku rząd przyjął projekt nowelizacji procedury cywilnej z 2019 r. Zmiany mają objąć m.in. przepisy dotyczące posiedzenia przygotowawczego, więcej pracy czeka sądy rejonowe, bo do 150 tys. zł podwyższony ma zostać próg wartości przedmiotu sporu decydujący o właściwości sądu okręgowego. Ukrócone mają być wnioski o wyłączanie sędziów, którzy nie są w składzie orzekającym.

06.09.2022

Przedawnienie roszczeń banków w sprawach frankowych wciąż kontrowersyjne - kolejne pytania do TSUE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Od tzw. odsetkowej uchwały Sądu Najwyższego minął już rok, a nadal jest ona kulą u nogi frankowiczów. 12 października TSUE zdecyduje, co z wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału kredytu, w razie uznania umowy za nieważną. Zajmie się też inną palącą kwestią - biegiem terminu przedawnienia roszczeń banków. Tymczasem kolejne sądy szykują się do podobnych pytań.

06.09.2022
1    289  290  291  292  293  294  295  296  297    955