Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Spłata wierzytelności pożyczkowej bez PIT dla otrzymującego

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Spłata części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej otrzymanej darowizną od ojca wraz z przedsiębiorstwem nie powoduje u syna konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.

31.08.2020

Liczy się data nabycia nieruchomości przez małżonków, nie data podziału majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku wspólnego małżonków może być zwolniona z PIT. Ważne, by transakcja miała miejsce po upływie pięciu lat. Okres ten liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. Ważna jest data nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, a nie nabycie przez jednego z nich wskutek podziału majątku. Potwierdzają to organy skarbowe.

28.08.2020

NSA: Interpretacje podatkowe chronią spółkę także po przekształceniu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Gdy dochodzi do przekształcenia formy prawnej spółki, następca prawny może korzystać z ochrony, jaką daje interpretacja indywidualna wydana poprzednikowi. Fakt, że spółka przekształcana nie zdążyła się do niej zastosować nie ma znaczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

27.08.2020

Własność nieruchomości najpóźniej ostatniego dnia uprawniającego do zwolnienia w PIT

Domowe finanse PIT

Jeżeli w chwili ponoszenia wydatków na budowę domu podatnik nie dysponuje tytułem własności lub współwłasności do nieruchomości, to najpóźniej musi go uzyskać ostatniego dnia przed upływem trzyletniego okresu przewidzianego na wydatkowanie środków na realizację własnego celu mieszkaniowego. Tylko wówczas może skorzystać z ulgi w PIT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

26.08.2020

Wydatki ze środków z urzędu pracy na otwarcie biznesu kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.

25.08.2020
1    81  82  83  84  85  86  87  88  89    109