Nocna i świąteczna opieka medyczna ma być przy każdym SOR-ze i w szpitalu

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejki pacjentów czekających na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być mniejsze, gdyż już od nowego roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna. Takie zmiany zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

25.10.2022

Jakość ma dotyczyć nie tylko szpitali - analiza najważniejszych zmian w projekcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Wersja projektu z 6 października 2022 r. tzw. ustawy o jakości zawiera szereg zmian, w tym wprowadza wymóg uzyskania autoryzacji przez wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, a nie tylko szpitale, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Ponadto obowiązek prowadzenia wewnętrznego systemu zarządzania jakości czy monitorowania zdarzeń niepożądanych zostanie również rozszerzony na podmioty inne niż szpitalne.

25.10.2022

Prof. Bolanowski: Nie ma w pełni skutecznej ochrony przed skażeniem radiacyjnym

Pacjent Farmacja

Jod musi być podany nie wcześniej niż 24 godziny przed spodziewaną ekspozycją i nie później niż 8 godzin po niej. Jodek potasu nie chroni przed działaniem innych izotopów promieniotwórczych. U niektórych osób może spowodować nadczynność tarczycy z groźnymi następstwami, dlatego należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania  – mówi profesor Marek Bolanowski, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii USK we Wrocławiu, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, konsultant wojewódzki do spraw endokrynologii.

23.10.2022

Pacjent, który wyłudza od lekarza zaświadczenie, też może odpowiadać karnie

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Rodziny pacjentów niekiedy próbują wpływać na lekarzy, żeby wpisywali w zaświadczeniu nieprawdę, zwłaszcza kiedy chodzi o orzeczenie I stopnia niepełnosprawności, aby otrzymać tzw. 500 plus dla seniorów. Lekarz nie może wystawić zaświadczenia potwierdzającego nieprawdziwe informacje - grozi mu za to kara pozbawienia wolności. Ukarany może być jednak także pacjent, który wprowadza w błąd lekarza, próbując wyłudzić świadczenie.

22.10.2022

Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć centra zdrowia prokreacyjnego

Pacjent

W planach jest powstanie 12 ośrodków wyposażonych w nowoczesny sprzęt, sale wykładowe, zabiegowe i operacyjne, szkoły rodzenia czy oddział neonatologii. Nową edycję programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ministerstwo Zdrowia na program jeszcze w tym roku chce przeznaczyć 34 mln zł.

20.10.2022

Lekarz zajrzy do recept seniora bez jego zgody

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Nie tylko lekarz rodzinny seniora, ale każdy uprawniony do wystawiania recept dla pacjentów 75+, ma otrzymać automatyczny dostęp do informacji o przepisanych starszej osobie lekach. Prawo ma się zmienić w trosce o seniorów, którzy są wykluczeni cyfrowo i nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jednocześnie, będzie to kolejna otwarta furtka do danych wrażliwych pacjenta.

19.10.2022

Szybsze rekompensaty dla poszkodowanych pacjentów, ale z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent ma mieć wybór: albo dochodzenie roszczeń na drodze cywilnej, albo w trybie pozasądowym. Rekompensatę za zdarzenie medyczne pacjent ma otrzymać szybciej na nowej ścieżce, czyli z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Jednocześnie jednak Ministerstwo Zdrowia określiło w projekcie rozporządzenia maksymalne kwoty do uzyskania: rekompensata za śmierć to najwyżej 100 tys. zł.

18.10.2022

Antyszczepionkowi rodzice mogą spać spokojnie - system ma luki

Pacjent Zawody medyczne

Elektroniczny system, który ułatwiłby nadzór sanepidu nad obowiązkiem wykonywania szczepień ochronnych, jest niedopracowany. Jeśli obowiązek wpisywania do niego danych wejdzie w życie, rodziców może czekać zalew powiadomień od inspekcji sanitarnej, nawet jeśli zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaszczepią swoje dzieci. Dlatego obligatoryjność e-Karty Szczepień w najbliższej przyszłości nie wydaje się realna - oceniają eksperci.

18.10.2022

Skierowanie "pilne" tylko w teorii - pacjent i tak musi odczekać swoje

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowania do specjalisty ze wskazaniem „pilne” nie wszędzie są respektowane. I choć jest to działanie niezgodne z prawem, jest na nie ciche przyzwolenie. NFZ przyznaje, że świadczy to o nieprawidłowym zarządzaniu kolejnością udzielania świadczeń, ale widoków na zmianę tej sytuacji nie ma. Pacjenci kierują skargi do Rzecznika Praw Pacjenta.

17.10.2022

RPO zaniepokojony płatnymi eksperymentami z wykorzystaniem komórek macierzystych

Pacjent

Po kolejnych komercyjnych eksperymentach medycznych z wykorzystaniem komórek macierzystych część pacjentów miała doznać uszczerbku na zdrowiu. - To ponowny przyczynek do dyskusji nad bezpieczeństwem takich badań, sposobem ich reklamowania i oferowania pacjentom oraz etycznością pobierania opłat za udział w nich - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. 

14.10.2022

Polska w ogonie dostępności do środków antykoncepcyjnych w Europie

Pacjent Opieka zdrowotna

Polska plasuje się w grupie krajów europejskich z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Zamknęliśmy ranking jako jedyny kraj, który cofa się pod względem dostępu do środków antykoncepcyjnych - wynika z zestawienia Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) za 2022 rok.

14.10.2022

Córka "terytorialsa" zostanie przyjęta do szpitala bez kolejki

Pacjent Opieka zdrowotna

Policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi, "terytorialsi" oraz ich rodziny mieliby otrzymać prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, poza kolejnością w szpitalach podlegających MSWiA i MON. Zakłada to projekt ustawy przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Rozszerzenie przywileju korzystania ze świadczeń poza kolejnością oznaczałoby, że pozostali pacjenci poczekają na zabieg lub operację jeszcze dłużej.

13.10.2022

Samorządy mają wątpliwości, kto będzie mógł wydać jodek potasu

Pacjent

Informacje o miejscach, w których w sytuacji zagrożenia będzie można otrzymać jodek potasu, publikują na swoich stronach internetowych kolejne samorządy. Gminy punktują też niejasności w przepisach dotyczących tego, kto będzie mógł wydać tabletkę mieszkańcowi. Inne zasady wynikają bowiem z rekomendacji resortu zdrowia, a inne z planów wojewody.

12.10.2022

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zatrudnił anestezjologów na kardiochirurgii

Pacjent Zawody medyczne

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zatrudniono nowych anestezjologów, którzy uczestniczą w operacjach kardiochirurgicznych u dzieci. Wcześniej z powodu braku lekarzy drastycznie ograniczono liczbę zabiegów planowych. - W najbliższym czasie placówka będzie mogła wykonywać więcej operacji kardiochirurgicznych niż w ostatnich latach - zapewniają przedstawiciele ICZMP.

10.10.2022

Eksperci: Aktualizacja stawki refundacyjnej za dializy, to konieczność

Pacjent

Pogłębiającemu się kryzysowi w dializoterapii winna jest podstawowa stawka refundacyjna za leczenie, która nie uległa zmianie od 10 lat, a co za tym idzie – nie jest w stanie pokryć bieżących kosztów związanych z leczeniem dializacyjnym pacjenta. Do tego dochodzą rosnące koszty działalności i galopująca inflacja - zaznacza Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

10.10.2022

Papierowe bilanse zdrowia w szkołach przejdą do lamusa, ale niezbyt szybko

Pacjent Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pielęgniarki i higienistki szkolne mają mieć łatwiej – resort zdrowia chce wprowadzić elektroniczny obieg informacji o problemach zdrowotnych ucznia poprzez IKP. Założenie samo w sobie słuszne, tyle tylko że pielęgniarki szkolne w zdecydowanej większości nie posługują się komputerami, nie ma ich także w ich gabinetach szkolnych. Przyszłą sieć informatyczną ma dopiero sfinansować NFZ.

10.10.2022

Organizacje pacjentów apelują o poprawę systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi

Pacjent Finansowanie zdrowia

Skuteczniejsze badania przesiewowe, wskazanie ośrodków osiągających najlepsze wyniki w leczeniu, egzekucja wymogów dotyczących ośrodków chirurgii w radykalnym leczeniu oraz szybkie aktualizowanie listy leków refundowanych – to postulaty organizacji pacjentów, które podpisały wspólny apel dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi. Dokument został przekazany do Ministerstwa Zdrowia.

08.10.2022

Nie tylko na wsi brakuje lekarzy POZ – potrzebna jest polityka zarządzania personelem

Pacjent Opieka zdrowotna

Dostęp do placówek ochrony zdrowia na wsi znacząco odbiega od tego, jaki mają zapewniony osoby z dużych miast – wskazuje raport o stanie zdrowia mieszkańców wsi opublikowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Wsie to mniejsza liczba placówek, brak wysokospecjalistycznych ośrodków, a więc także mniejsze szanse na rozwój zawodowy – tłumaczy brak chętnej do pracy kadry, dr Piotr Pawliszak, p.o. prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

08.10.2022

Narodowy Instytut Kardiologii otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca

Pacjent Opieka zdrowotna

Do nowo otwartego oddziału trafią pacjenci z ciężką postacią niewydolności serca – wymagającej specjalistycznej opieki kardiologicznej. Opieką może zostać objętych nawet 200 chorych rocznie. Uruchomienie nowego oddziału w NIKard, to ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach, której powstało m.in. nowoczesne Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.

06.10.2022

Prof. Neumann-Podczaska: Pilotaż pokazuje skuteczność przeglądów lekowych

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Średnia liczba wykrytych przez farmaceutów problemów lekowych to ponad sześć na jednego pacjenta. Wiemy już, że program pilotażowego przeglądu lekowego znacznie wpływa na obniżenie zjawiska wielolekowości – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspert Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia oraz koordynator programu pilotażowego przeglądu lekowego.

06.10.2022