SN: Skazano niewinnego brata, a sprawca na wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pomyłka w imieniu sprawcy oraz niewłaściwe doręczenie wezwania na rozprawę były przyczyną uchylenia wyroku sądu rejonowego. Bo wyrok skazujący zastosowano nie wobec sprawcy, lecz jego brata. W związku z tym w ogóle nie zrealizowano obowiązku powiadomienia oskarżonego o terminie rozprawy, a co więcej naruszono prawo oskarżonego do obrony - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

11.11.2020

Posłowie PiS nie spieszą się z prezydenckim projektem ws. aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Wstrzymujemy się z wyznaczeniem terminu posiedzenia połączonych komisji zdrowia i sprawiedliwości w sprawie prezydenckiego projektu przepisów antyaborcyjnych - poinformował we wtorek szef komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS). Jako powód podał to, że komisja nie ma pisemnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

10.11.2020

Maszeruj albo nie - dualizm prawny utrudnia interpretację, ale Marsz Niepodległości jest zakazany

Prawo karne Samorząd terytorialny Wydarzenia Koronawirus

Zgodnie z rozporządzeniem covidowym Marsz Niepodległości jest zakazany. Mimo że prawo chroni zgromadzenia, w pandemii nie może spotykać się więcej niż 5 osób. Na nic też zdadzą się ewentualne próby wykreowania spontaniczności wydarzenia, bo Marsz Niepodległości jest cykliczny, a informacje o nim od dawna krążą w mediach i sieci.

10.11.2020

Jacek Kudła wyróżniony w Konkursie im. prof. Tadeusza Hanauska

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, biegły sądowy, a także autor wielu komentarzy i opinii dla Prawo.pl i Wolters Kluwer został wyróżniony w Konkursie im. Prof. Tadeusza Hanauska na Pracę Roku z Dziedziny Kryminalistyki. Nagrodzona praca "System czynności operacyjno – rozpoznawczych w Rzeczypospolitej Polskiej" składa się z 54 komentarzy.

09.11.2020

SN: Świadome ukrycie dokumentów księgowych przed wspólnikiem podlega karze

Prawo karne Spółki

Oskarżeni w pełni świadomie „odcięli” wspólnika od wszelkiej dokumentacji dotyczącej spółek - uznał Sąd Najwyższy. Nawet, jeżeli przyjąć, że motywem oskarżonych była chęć ochrony interesów spółek przed potencjalnymi działaniami wspólnika, to fakt ten nie wyłącza jeszcze braku umyślności po stronie oskarżonych. SN uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

09.11.2020

Sumienie władzy zamiast sumienia obywateli - wyrok TK problematyczny dla całego systemu

Prawo karne Opieka zdrowotna

Choć wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający prawo aborcyjne w praktyce jeszcze nie obowiązuje, to budzi wiele wątpliwości, bo w tym przypadku strażnik Konstytucji staje się wykonawcą woli rządzących. Tymczasem w kolejce na orzeczenia czekają kolejne kontrowersyjne sprawy choćby bezkarność urzędnicza, czy kwestia odszkodowań dla przedsiębiorców.

08.11.2020

Trawomat jak zabawkomat - nie pyta o wiek

Prawo karne Policja

Liczba automatów sprzedających susz z konopii włóknistej rośnie jak grzyby po deszczu. Urządzenia dotarły już nawet do małych miejscowości. Oferują produkty, które nie są objęte przepisami zakazującymi ich sprzedaży lub posiadania. Kontrowersje budzi jednak fakt, że jointa z suszem w wolnostojącym automacie może kupić każdy, nawet dziecko.

08.11.2020

Po propozycji prezydenta, projekt o hospicjach perinatalnych

Prawo karne Opieka zdrowotna

Solidarna Polska ma przedstawić na najbliższej Radzie Koalicji projekt ustawy o hospicjach perinatalnych, zawierający również definicję wady letalnej. Celem jest uregulowania kwestii opieki nad kobietami w ciąży, w takich sytuacjach. Michał Wójcik, wiceszef SP i minister w KPRM zapewnia, że regulacja zyskała poparcie posłów ugrupowania.

05.11.2020

Prof. Andrzej Wróbel: Zgromadzenia można ograniczać tylko w zgodzie z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ograniczenia prawa do zgromadzeń nie tylko nie mogą być wprowadzane rozporządzeniem rządu, ale nawet wymagana przez konstytucję ustawa musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, by nie zagroziło to tej jednej z najważniejszych wolności obywatelskich - twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

04.11.2020

Prezydent podpisał ustawę mającą służyć walce z pandemią

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy covidowej, która zakłada m.in. dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia, zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19. Jedną z ważnych zmian jest też wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z COVID-19.

03.11.2020

Rząd chce doprecyzować gwarancje procesowe pokrzywdzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Doprecyzowanie i uściślenie przepisów dotyczących gwarancji procesowych, które  przysługują pokrzywdzonym, to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Jak deklaruje Ministerstwo Sprawiedliwości, które go przygotował, chodzi przede wszystkim o regulacje, które chronią małoletnie ofiary przestępstw,

03.11.2020

PiS odsuwa prace nad prezydenckim projektem ws. aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Wbrew zapowiedziom, Sejm szybko nie zajmie się wniesionym przez prezydenta projektem dopuszczającym aborcję w przypadku tzw. wady letalnej płodu. Zaplanowane na jutro i pojutrze posiedzenie zostało przełożone o dwa tygodnie, a pierwsze czytanie projektu ma odbyć się w komisjach. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

03.11.2020

SN: Jeśli lekarz przez lata nie uiszcza składek, to zapłaci wysoką karę

Prawo karne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zawinione zaniechanie przez lekarza, członka izby lekarskiej, płacenia składek na rzecz tego samorządu stanowi czyn sprzeczny z zasadami etyki lekarskiej, co w konsekwencji wypełnia znamiona "przewinienia zawodowego" i za to musi ponieść karę - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. Nakazała przekazanie 7 tysięcy złotych na cel społeczny.

03.11.2020

Prof. Lech Garlicki: Tylko bardziej precyzyjna regulacja może zastąpić przepis usunięty przez Trybunał

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

02.11.2020

Ewa Łętowska: Wyrok TK to wstęp do usuwania kolejnych wyjątków od zakazu aborcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego usuwające z ustawy przesłankę embriopatologiczną jako wyjątek od zakazu usuwania ciąży może stać się podstawą do działań zmierzających do eliminacji także przesłanek dotyczących ciąży pochodzącej z gwałtu oraz zagrożenia zdrowia matki – twierdzi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że jedynym sposobem na wyjście z tego impasu jest szybkie uchwalenie nowej ustawy.

31.10.2020

Zakaz widmo - cmentarze otwarte, kara mało prawdopodobna

Prawo karne Koronawirus

Rząd z dnia na dzień ogłosił zakaz wchodzenia na cmentarze od 31 października do 2 listopada. Po raz kolejny zrobił to jednak w sposób, który wywołuje duże wątpliwości - po pierwsze decyzja ta wcale nie oznacza, że bramy nekropolii będą zamknięte na głucho, po drugie znów budzi ona wątpliwości, co do nakładania jakichkolwiek sankcji za łamanie przepisów.

31.10.2020

Kaucja szansą na wyjście z aresztu - ważny głos prokuratora

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Według uchwalonej 19 lipca nowelizacji Kodeksu postępowania karnego prokurator miałby prawo wstrzymać wykonanie decyzji sądu o uchyleniu aresztu wobec podejrzanego po wpłacie kaucji wyznaczonej przez sąd. Taki przepis głęboko wkracza w prawa obywatelskie i prowadzi do przedłużania aresztu - mimo decyzji sądu o kaucji - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

31.10.2020

SN: Dentysta z zakazem wykonywania implantów

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Chirurg stomatolog z Poznania zastała po raz drugi ukarana za niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej zastosowanie implantów u pacjenta. Pierwszy raz była to kara finansowa, drugi - zawieszenie w leczeniu implantologicznych. Kolejne sprawy tej lekarki czekają na rozpoznanie przez Izbę Karną Sądu Najwyższego.

31.10.2020

Propozycja prezydenta ws. aborcji trudna do stosowania - lekarze i prawnicy mają wątpliwości

Prawo karne Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda wnosi do Sejmu swoją propozycję dotyczącą wyłączonej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, jednej z przesłanek przerywania ciąży. Choć projekt ma studzić emocje, to budzi spore wątpliwości. Lekarze mówią wprost: tak jednoznaczne diagnozowanie wad letalnych jest możliwe w niewielu przypadkach. Prawnicy widzą małe szanse, by taka przesłanka była w praktyce stosowana i wskazują na... niekonstytucyjność przepisu.

30.10.2020

Raport: Prawa zatrzymanych w Polsce wciąż niedostatecznie respektowane

Prawo karne Prawnicy Policja

Osoby zatrzymane w Polsce wciąż są narażone na niebezpieczeństwo złego traktowania - alarmuje Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu w najnowszym raporcie. Komitet wzywa też po raz kolejny polskie władze do podjęcia środków, które zapewnią dostęp do adwokata dla wszystkich osób zatrzymanych od momentu faktycznego pozbawienia ich wolności.

29.10.2020