TSUE: Kto umieszcza przycisk "Lubię to!" jest odpowiedzialny za dane

Prawo cywilne Nowe technologie RODO

Firma umieszczając na swojej stronie wtyczkę osoby trzeciej, np. facebookowy przycisk „Lubię to” staje się współadministratorem danych osobowych i musi spełnić obowiązek informacyjny, a być może także zebrać zgodę na ich przetwarzanie. Tak uznał w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

29.07.2019

Minister Piebiak przeciwny senackiemu projektowi w sprawie kosztów dojazdu strony

Prawo cywilne

W senackim projekcie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego proponuje się, by sąd mógł zasądzić na rzecz tej strony, która wygrała sprawę zwrot całości kosztów dojazdu do sądu oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Dotyczyć to miałoby też nieprofesionalnego zastępcy procesowego.

28.07.2019

Lasy państwowe oddajemy kościołowi? Prokuratoria jest przeciwna

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie 8 sierpnia br., czy Kościołowi trzeba zwrócić las, odebrany mu przez państwo na mocy dekretu po II wojnie światowej.? Które prawo ma pierwszeństwo: ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w RP z 2002 r. przed ustawą z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju?

27.07.2019

SN: Wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania danej sprawy - niedopuszczalne

Prawo cywilne Prawnicy

Wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny i podlega odrzuceniu bez składania przez sędziego wyjaśnienia, przy czym sędzia objęty takim wnioskiem o wyłączenie, może zasiadać w składzie sądu rozpoznającego ten wniosek - brzmi piątkowa uchwała siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

27.07.2019

Banki nie chcą pić piwa - liczą na cud

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

W 2006 roku Komisja Nadzoru Bankowego (obecny KNF) ostrzegała banki, by w umowach o kredyt hipoteczny wskazywały obiektywny kurs franka. Nie posłuchały, stosowały niedozwolone klauzule i teraz boją się skutków lawiny pozwów. Może być jeszcze gorzej, bo Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że za 5 lat wskaźniki WIBOR i LIBOR mogą zniknąć, a wówczas trzeba będzie aneksować umowy. Jeśli banki znów nie posłuchają jej głosu, będą miały problem większy, niż frankowy.

26.07.2019

SN: O odszkodowaniu dla pracownika - z ławnikami czy bez?

Prawo cywilne Prawo pracy

Pierwszy Prezes SN skierował pytanie prawne do składu siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące składów orzekających w sprawach o roszczenia z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy.

25.07.2019

SN: Odszkodowanie za hałas z lotniska w pełnym wymiarze

Prawo cywilne

Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

25.07.2019

Klienci pozywają Idea Bank za obligacje GetBack

Prawo cywilne Finanse

Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.

24.07.2019

Komisja Europejska uczy jak stosować dyrektywę o niedozwolonych klauzulach

Prawo cywilne Rynek i konsument

112 stron liczą wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską, dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Eksperci przyznają, że to bardzo ważny dokument, mimo że ma charakter wyłącznie informacyjny, a nie wiążący.

24.07.2019

Przejmując cudzą wierzytelność, trzeba mieć dowody

Prawo cywilne Finanse

Pożyczkobiorca nie musi oddawać pieniędzy funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten bowiem nie udowodnił w sądzie, że nabył skutecznie wierzytelność od firmy, która udzieliła pozwanej 5 tys. złotych pożyczki. Tak uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie.

23.07.2019

Sąd: Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Chodziło o twierdzenie, że Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

22.07.2019

Ochrona przedsiębiorców przed niedozwolonymi klauzulami nie zadziała

Prawo cywilne

Nie widzę uzasadnienia, aby Jan Kowalski, prowadzący osiedlowy warzywniak, korzystał z ochrony konsumenckiej przy zakupie polisy autocasco, a zaciągając kredyt obrotowy - już nie. A stanie się tak, bo projektowane w kodeksie cywilnym zmiany idą w złym kierunku. W prawie dobre chęci, to za mało. Dlaczego – pisze Tomasz Konieczny, radca prawny.

22.07.2019

Dr Kowalska: Klient wykluczony społecznie potrzebuje specjalnego traktowania

Prawo cywilne

Jeśli do prawnika zgłasza się po pomoc osoba dotknięta wykluczeniem społecznym, konieczne jest dostosowanie przekazu do jej sytuacji. Oprócz porady, często kluczowe jest również to, by przekazać tej osobie moralne wsparcie - wyjaśnia dr Katarzyna Julia Kowalska, przewodnicząca Rady Młodych Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

20.07.2019

SN: Utrata palca wymaga wypłacenia zadośćuczynienia

Prawo cywilne BHP

Skupienie się sądu tylko na procentach uszczerbku na zdrowiu - to za mało do określenia rozmiarów doznanej krzywdy i cierpienia w czasie leczenia - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając wyrok sądu II instancji. Bardzo wiele elementów składa się na ustalenie wysokości zadośćuczynienia, choćby fakt, że wypadkowi uległ człowiek młody - dodał SN.

20.07.2019

Artyście nie wszystko wolno - nawet w ramach skeczu

Prawo cywilne

Kto siada z przodu podczas przedstawienia, powinien się liczyć z tym, że może zostać oblany wodą albo poproszony o zaśpiewanie piosenki disco polo. Artyści, w tym uliczni, planujący swój performance,...

20.07.2019

SN: Odbiór ścieków musi być konkurencyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2013 roku w sprawie nadużywania pozycji dominującej w gminie Sucha Beskidzka. Powodem był upływ terminu przedawnienia w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

19.07.2019

Pełne ubezpieczenie obejmuje choroby przewlekłe

Prawo cywilne Finanse

Niezrozumiałe postanowienia w umowie ubezpieczenia należy tłumaczyć na korzyść konsumenta. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach. Klient, kupując pełny pakiet ubezpieczenia, może myśleć, że obejmie on wszelkie zdarzenia. W efekcie Hestia ma zwrócić chorej na cukrzycę koszty krótkiej hospitalizacji w USA, spowodowanej utratą przytomności.

18.07.2019

Kara umowna za niezrealizowanie obrotów może być nieważna

Prawo cywilne

Za każdym razem, gdy w umowie zastrzegana jest kara umowna, strony powinny precyzyjnie wskazać tytuł do jej naliczenia, np. nienależyte wykonanie umowy lub jednego ze świadczeń, do których dłużnik jest zobowiązany, wadliwość przedmiotu świadczenia, opóźnienie lub zwłokę w wykonaniu świadczenia, wskazując przy tym określoną jej wysokość albo sztywne kryterium odniesienia - twierdzi radca prawny Bartosz Halejak z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

17.07.2019