11 listopada w Warszawie będzie obowiązywał zakaz noszenia broni

Samorząd terytorialny

11 listopada w Warszawie będzie obowiązywał zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni - wynika z projektu rozporządzenia, które zostało przygotowane przez MSWiA. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa m.in. uczestnikom uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

05.11.2024

Trudna droga do odszkodowania za utracone przedmioty domowe

Domowe finanse Nieruchomości Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczony nie wyliczy książek i płyt utraconych po szkodzie, z podaniem daty zakupu ani nie udowodni, jaki miał model miksera czy suszarki do włosów, to może nie otrzymać odszkodowania za utracone ruchomości. Dochodząc od ubezpieczyciela wypłaty za poniesione straty, trzeba udowodnić wysokość szkody. Jednak po powodzi ubezpieczyciele często ograniczają wymagania.

02.11.2024

Grobowiec, czyli częste zarzewie rodzinnych konfliktów

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ostatnie lata to boom na rynku nieruchomości, ale drożeją nie tylko mieszkania, z każdym rokiem coraz więcej trzeba zapłacić także za miejsce na cmentarzu. Dla niektórych to znak, by nie czekać z inwestycją i wykupić sobie miejsce jak najszybciej. Pośpiech w tej kwestii nie zawsze jest jednak dobrym doradcą - bywa, że członkowie rodziny i powinowaci skutecznie pokrzyżują najlepsze plany. A spór o miejsce pochówku trwa... do grobowej deski. Prace nad nowym prawem pogrzebowym ciągnęły się przez lata i utknęły na etapie projektu.

01.11.2024

Testament ustny - spełnienie wymogów nie jest proste

Prawo cywilne Domowe finanse

Tylko wyjątkowo spadkodawca może swoją ostatnią wolę przedstawić w formie ustnej. Istotne jest przesądzenie obawy rychłej śmierci albo niemożności sporządzenia testamentu w zwykłej formie. Taki testament musi wysłuchać trzech świadków. Istotne jest to, aby w danym przypadku zachodziła tzw. obawa rychłej śmierci. Ewentualnie testament ustny może być wygłoszony, jeśli nie można zachować zwykłej formy testamentu (lub jest to bardzo utrudnione).

31.10.2024

Pary jednopłciowe nie będą skazane na konkubinat - ustawa ureguluje dziedziczenie i pochówek

Obowiązujące przepisy de facto ignorują istnienie par jednopłciowych, nie pozostawiając im wyboru w kwestii sformalizowania swojego związku, a to niesie za sobą dalekosiężne skutki. Osoby żyjące w wieloletnich, stałych związkach, mają problemy z dziedziczeniem wspólnie zgromadzonego majątku, a nawet z tak podstawową kwestią, jak decydowanie o pochówku swojego partnera lub partnerki.

31.10.2024

Wydawcy z nową szansą na zwycięstwo z Chomikuj

Prawo autorskie

Sąd ponownie rozpatrzy sprawę naruszeń praw autorskich zarzucanych platformie Chomikuj.pl przez wydawców książek reprezentowanych przez Wolters Kluwer Polska. W zeszłym roku sąd okręgowy - choć uznał, że doszło do naruszeń praw autorskich - oddalił powództwo z uwagi na brak legitymacji biernej podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie platformy.

30.10.2024

Wolna amerykanka na cmentarzach, wola zmarłego mniej ważna

Prawo cywilne

Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie sobie za życia wyłącznego miejsca w grobie? I wykluczenie innych krewnych, zwłaszcza gdy liczba wolnych miejsc grzebalnych w grobowcu jest większa niż liczba osób uprawnionych do grobu? Okazuje się w praktyce, że można pozbawić innych prawa do grobu z powodu rozbieżności zdań w rodzinie. Liczy się wola żyjących, a nie zmarłego. Na cmentarzach panuje wolna amerykanka, nie ma reguł, bo ustawa nie przewiduje wielu sytuacji.

26.10.2024

Pladze graffiti sprzyja zła praktyka karania

Prawo karne Domowe finanse Nieruchomości

Bohomazy na budynkach, a nawet na środkach transportu, to efekt tego, że policja, straż miejska, prokuratura i sądy idą na łatwiznę, kwalifikując wandali jako popełniających jedynie wykroczenia. Resort sprawiedliwości nie chce zmiany prawa, ale - w odpowiedzi na interpelację poselską – wskazuje, po które przepisy z kodeksu karnego powinni sięgać stróże prawa.

26.10.2024

Związek partnerski dostępny dla wszystkich par, choć bez niektórych uprawnień

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Rząd przekazał do konsultacji projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz przepisy wprowadzające, zmieniające m.in. prawo spadkowe, podatkowe i emerytalne. To szansa dla par jednopłciowych na jakąkolwiek instytucjonalizację swojego związku i zabezpieczenie swoich praw - choćby na wypadek śmierci partnera lub partnerki.

25.10.2024

Wolters Kluwer Polska gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W czwartek, 24 października, rozpoczęły się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wzbudziły zainteresowanie zarówno indywidualnych czytelników, jak i szeroko pojętej branży wydawniczej i poligraficznej. Wśród wystawców nie zabrakło również Wolters Kluwer Polska. Przy firmowym stoisku B16 (hala Dunaj) będzie można poznać wydawnicze nowości i bestsellery, a także spotkać się z autorami. Targi potrwają do niedzieli.

24.10.2024

Strefy wolne od petard i huku

Środowisko Prawo gospodarcze

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki odpowiedziało na projekty ustaw, które prowadzą do całkowitego zakazu świętowania z fajerwerkami. Ustawy te niebawem procedowane będą w Sejmie. Branża proponuje wprowadzenie kompromisowego rozwiązania: stref wolnych od petard, które obejmowałyby tereny zabudowane, zabytkowe, parki, a także tereny szpitali.

22.10.2024

Wózki z centralnej wypożyczalni PFRON wypożyczysz może w lutym 2025 r.

Niepelnosprawność

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń potwierdził, że z centralnej wypożyczalni technologii asystujących wciąż nie można wypożyczyć wózka czy skutera, pomimo że sprzęt dawno jest kupiony. Prawo.pl alarmowało o tym na początku września. Wózki, skutery czy napęd do wózków ma być dostępny do wypożyczenia dopiero w lutym 2025 roku, a więc po około dwóch latach od zakupu sprzętu.

21.10.2024

Marsz Niepodległości w stolicy pod znakiem zapytania

Samorząd terytorialny

Sąd Okręgowy w Warszawie, 16 października br., odrzucił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości od decyzji prezydenta miasta zakazującej marszu 11 listopada. Zgłoszenie dotyczyło sześciu zgromadzeń o podobnej treści. Stowarzyszenie skarżyło decyzję, w której wnioski były złożone wadliwie, a pozwolenie na przemarsz oznaczałoby paraliż miasta i chaos komunikacyjny, bo udział w nim brałoby przynajmniej 100 tys. osób.

16.10.2024

Prof. Wiącek: Zmienić sposób wystąpienia z Unii

Prawo europejskie

Wymagania proceduralne przewidziane obecnie w polskim prawie dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej dotyczącej członkostwa Polski w Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją – uważa prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich. Dopuszczają bowiem, że decyzja narodu wyrażona w formie referendum może być zniweczona przez ustawę uchwaloną zwykłą większością głosów.

16.10.2024

Będzie nowelizacja ustawy o rzeczach znalezionych

Domowe finanse Administracja publiczna

W środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych i Kodeksu cywilnego. Podwyższony zostanie limit wartości rzeczy znalezionej (obecnie 100 zł), poniżej którego do określonych rzeczy można nie stosować przepisów ustawy o czynnościach właściwego starosty.

16.10.2024

Poszkodowany w powodzi nie musi zaakceptować kwoty proponowanego odszkodowania

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia Powódź

Wypłaty odszkodowań za mienie zniszczone w powodzi nie zawsze są satysfakcjonujące dla poszkodowanych. Czasem przyczyna leży w polisie, która nie zabezpieczała należycie ubezpieczonego, zdarza się też, że poszkodowani nie są świadomi, że otrzymali bezsporną kwotę, a nie całość odszkodowania. Zdarzają się jednak przypadki zaniżania wypłat przez ubezpieczycieli.

12.10.2024

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Sejm odwołał w piątek Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych. Argumentem posłów KO podpisanych pod wnioskiem było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w radzie z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej. Spośród 440 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, za odwołaniem Czabańskiego opowiedziało się 257 posłów, a przeciw było 183. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

11.10.2024

Będzie dodatkowe wsparcie dla rolników poszkodowanych powodzią

Domowe finanse Powódź

Dodatkowa pomoc dla poszkodowanych rolników, w formie rekompensaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok. Koła gospodyń wiejskich będą mogły otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 5 tys. złotych - takie m.in. rozwiązania zaplanował dla poszkodowanych powodzią rolników rząd. We wtorek, 8 października, Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

08.10.2024

Smród na wsi to normalna rzecz - nowa ustawa ochroni rolników

Prawo karne Środowisko Prawo cywilne

Co najmniej trzy organy państwa zajmują się problemem smrodu na wsi: dwa ministerstwa i RPO. Głośno zrobiło się wokół tematu po wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który ukarał hodowcę świń za powodowanie emisji uciążliwych dla sąsiadów zapachów. Teraz minister rolnictwa zapowiada stworzenie nowej ustawy anty-zapachowej, która będzie chronić rolników przed pozwami cywilnymi. Do tej pory prawo karne i cywilne określało granice zakłócania niezakłóconego korzystania z mieszkania i środowiska.

05.10.2024