Prawo.pl
Zwolnienie z pracy sprzątaczki na podstawie jej "polubień" postów innych osób na Facebooku stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według Trybunału, jeśli treści te dotyczyły ważnych kwestii zainteresowania publicznego, tym samym wchodziły one w zakres ochrony z art. 10 Konwencji.
Katarzyna Warecka
29.06.2021
Prawo pracy RODO
Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że łączne zaległości rodziców, którzy nie płacą alimentów przekroczyły na koniec maja 13 mld zł. W ciągu ostatniego roku długi te wzrosły o ponad 0,5 mld zł, mimo że liczba dłużników nieco spadła. Drastycznie przyrasta natomiast liczba młodych alimenciarzy, poniżej 25. roku życia - w ciągu roku przybyło ich aż o 40 proc.
Agnieszka Matłacz
29.06.2021
Prawo rodzinne Domowe finanse
Ze względu na pandemię wiele szkół nie organizowało egzaminów na kartę rowerową, co było normą w poprzednich latach. Dla dzieci to problem, w tym roku jeszcze większy niż w poprzednich, bo kartę muszą mieć również, gdy chcą jeździć na hulajnodze elektrycznej lub deskorolce z takim napędem. To skutek niedawnej zmiany przepisów.
Monika Sewastianowicz
29.06.2021
Szkoła i uczeń
Ostatnie wybory w Rzeszowie, ale także niedawne prezydenckie i parlamentarne pokazały, że korupcja polityczna nie tylko nie zanika, ale wręcz przyjmuje coraz bardziej bezpośrednie formy, np. czeków na konkretne kwoty z rządowych funduszy dla grup, które politycy chcą pozyskać - mówi prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego.
Krzysztof Sobczak
29.06.2021
Administracja publiczna Wybory
Rozpoznanie u skazanej choroby dwubiegunowej oraz jej częściowe ubezwłasnowolnienie nie uzasadniają uchylenia prawomocnego wyroku skazującego - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że samo rozpoznanie choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego czy innego zakłócenia czynności psychicznych nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem stanu niepoczytalności i odstąpieniem od wymierzenia kary.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.06.2021
Prawo karne

Cyfrowe wnioski nie przyśpieszą wydawania pozwoleń na budowę

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę online. Na razie jednak inwestorzy nie planują masowego załatwiania formalności przez internet. Fakt, że nie będą musieli osobiście fatygować się do urzędu, nie jest dla nich specjalnie atrakcyjny, bo nie zmniejsza biurokracji. Obawiają się też, że niektóre starostwa nie poradzą sobie ze zmianami, bo brakuje im odpowiedniego sprzętu.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego, w tym dookreślenie ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać ratownik - to cel zmian w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie od 1 października 2021 roku.
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
BHP Małe i średnie firmy
Santander Bank Polska S.A. nie może stosować nieuczciwych praktyk rynkowych, polegających na stosowaniu klauzuli salda i klauzuli niesporności w aneksach dot. „wakacji kredytowych” - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie. - Klauzule stosowane przez bank w aneksach pozwalających klientom na odroczenie spłaty kredytu z powodu pandemii COVID-19, mogły zniechęcą posiadaczy kredytów
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Za pośrednictwem portalu e-budownictwo już od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę razem z projektem zagospodarowania działki - poinformował w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. To kolejny etap cyfryzacji formalności budowlanych.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo

MF zapowiada kolejne ulgi i program repatriacji kapitału do Polski

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, ryczałt dla nowych inwestorów, program powrotu kapitału – wprowadzenie m.in. takich rozwiązań zapowiedziało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Z nowych przepisów mają skorzystać pracownicy, właściciele firm, a także polscy sportowcy, celebryci i artyści. MF liczy, że piłkarz Robert Lewandowski wróci do Polski.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Prawie 70 tys. zgonów więcej w 2020 roku

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W 2020 roku zmarło 477 335 osób - to o prawie 68 tys. więcej niż w 2019 roku - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. - Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń przypadł na ostatnie miesiące roku - napisano w informacji.
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

SN: Skarga nadzwyczajna słuszna, lecz niewykonalna

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności profesjonalnej w obrocie akcjami, zawierając umowę opcji nabycia akcji z przedsiębiorcą prowadzącym działalność finansową ma status konsumenta i objęta jest ochroną - stwierdził Sąd Najwyższy. Ale nie uchylił nakazu zapłaty, gdyż orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne, a od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia upłynęło pięć lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Od soboty 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni. Także od soboty mogą działać dyskoteki, a w hotelach może być zajętych 75 proc. miejsc.
Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
26.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Obowiązująca od czwartku 10-dniowa kwarantanna dotyczy osób przyjeżdżających do Polski z państw spoza Strefy Schengen lub spoza UE. Wynika to z doprecyzowanego przez rząd w piątek rozporządzenia. Rząd rozszerzył także katalog osób zwolnionych z kwarantanny wjazdowej. Ograniczenia związane są ze zwiększonym w wielu krajach poziomem zakażeń mutacją delta koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
26.06.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Tortury to jeszcze nie historia, także w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że jest to zjawisko wciąż występujące w wielu krajach, także w Polsce. I przypomina, że nasze państwo jest jednym z tych, które do tej pory nie wprowadziło w swoim prawie karnym tortur jako osobnego przestępstwa.
Krzysztof Sobczak
26.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.
Jolanta Ojczyk
26.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
W Polsce sankcje za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC są niskie, w porównaniu z innymi krajami Europy, a liczba kierowców, którzy zaniedbali tego obowiązku, urosła w czasie pandemii. W Belgii kara może sięgnąć nawet 8 tys. euro, można tam także trafić na pół roku do więzienia. W Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Irlandii czy na Malcie, nieubezpieczeni kierowcy zapłacą od 5 do 7 tys. euro.
Regina Skibińska
26.06.2021
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Ostatni dzwonek w szkołach wybrzmiał, czas pakować walizki i wyruszyć... ale gdzie? Pandemia niby odpuściła, więc marzą się zagraniczne wojaże. Zapał tych, którzy wolą ciepłe morze od bałtyckiego jodu, mogą jednak ostudzić ostatnie zmiany covidowych obostrzeń i widmo kwarantanny - choćby dla dziecka - po powrocie do kraju. W przepisach zdaje się gubić nawet rząd, bo co rusz poprawia to, co sam wprowadził.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami - oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. W tej sprawie interweniuje także Departament Stanu USA.
Krzysztof Sobczak
25.06.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Po niemal 16 latach sądowej mitręgi definitywnie zakończyła się 24 czerwca br. sprawa Zenona Procyka, byłego prezesa spółdzielni w Olsztynie. Został uniewinniony od zarzutów niegospodarności przy budowie i sprzedaży mieszkań i fałszowania wyborów w spółdzielni. Sąd apelacyjny zasądził mu prawie dwa miliony zadośćuczynienia za utratę dobrego imienia, zdrowia i areszt oraz odszkodowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nasz wydział stawia na nowe technologie w przyspieszeniu rozpatrywania spraw frankowych, ale nie tylko. Niestety, wciąż nie została podjęta tak ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, ale większość sędziów wydziału, w którym jest już ponad 7 tys. spraw przeciwko bankom uważa, że kredytobiorcy, którzy spłacili więcej niż wzięli z banku, mogą zaprzestać płacenia rat.
Jolanta Ojczyk
25.06.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
W lipcu rusza program Profilaktyka 40+, gwarantujący każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Program wzbudza sporo emocji, bo... ma liczne braki. Uwagi do niego zgłasza Naczelna Rada Lekarska i Pracodawcy RP. Wskazują, że brakuje w nim badań wskazujących na choroby onkologiczne, tarczycy i wątroby, a przede wszystkim - konsultacji z lekarzem.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
25.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
I oto koniec roku szkolnego – kolejnego, który upłynął pod znakiem pandemii. Choć uczniowie mieli od września uczyć się stacjonarnie, kolejne fale zakażeń szybko pokrzyżowały te plany. Niezadowoleni byli i nauczyciele i uczniowie. Wielu obawia się, że tak będzie także po wakacjach i chce, by rządzący tym razem odrobili lekcje i dobrze przygotowali szkoły do niepewnej jeszcze sytuacji we wrześniu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
25.06.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wprowadzenie anonimizacji danych adresowych osób wskazanych w ewidencji partii politycznych - zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o partiach politycznych. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało: 431 posłów, nikt nie był przeciw, a jeden poseł się wstrzymał. Nie głosowało natomiast 28 parlamentarzystów.
Grażyna J. Leśniak
24.06.2021

Będzie kolejna próba wyboru rzecznika praw obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Marszalek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła na 2 lipca do godz. 16 kolejny termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Będzie to już szósta próba powołania osoby pełniącej ten urząd. W ubiegłym tygodniu niepowodzeniem zakończyła się próba powołania na RPO niezależnej senator Lidii Staroń. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września ubiegłego roku.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu walutowego w umowie kredytu indeksowanego albo denominowanego, umowa ta może zachować moc obowiązującą tylko w sytuacji, w której kredytobiorca będący konsumentem, w sposób świadomy i dobrowolny zgodzi się na dalsze obowiązywanie nieuczciwych postanowień dotyczących ustalenia takiego kursu – uważa Rzecznik Finansowy.
Regina Skibińska
24.06.2021
Rynek i konsument Finanse

RPO pyta o nagłe zmiany w sprawie kwarantanny

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Decyzja, że osoby powracające z krajów spoza strefy Schengen i niebędących członkami EFTA muszą poddać się kwarantannie granicznej, to dla wielu osób istotne ograniczenia - zauważ Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta premiera, dlaczego tak ważne dla ludzi decyzje podejmowane są w ostatniej chwili, gdy już często nie ma możliwości zmiany decyzji o podróży.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

System opłat na drogach e-TOLL już działa

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały w czwartek o uruchomieniu nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich o długości ok. 3 700 km. Przewidziano jednak okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

UODO: Dane o zaszczepieniu tylko za zgodą zaszczepionego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia
Obowiązujące obecnie przepisy covidowe nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego nimi limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia
Działalność koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, wprowadzona ustawą o pieczy zastępczej w 2021 roku jako wsparcie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, w ocenie NIK jest generalnie dobrze zorganizowana. Ale stwierdzone nieprawidłowości w realizacji zadań koordynatorów oraz brak metody oceny efektywności działań koordynatorów mogły wpływać niekorzystnie na objęte pomocą środowiska.
Agnieszka Matłacz
24.06.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne