Prawo.pl
Niektóre szpitale już teraz skanują kody kreskowe, co automatyzuje określone czynności w zarządzaniu przepływem wyrobów medycznych. Badania wykazały, że oprócz poprawy bezpieczeństwa pacjenta, wpływa to na ograniczanie biurokracji, np. czas rejestracji podania wyrobu medycznego pacjentowi przez pielęgniarkę skraca się nawet o 84 minuty - zauważa dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.
Józef Kielar
29.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Choć stalking w Kodeksie karnym jest relatywnie "nowym" przestępstwem, to jednak dotyczy starego jak świat problemu: nękania innych osób. By jednak sprawcę można było pociągnąć do odpowiedzialności, trzeba mu udowodnić, że jego działanie obiektywnie stało się dla pokrzywdzonego prawdziwym utrapieniem, wywoływało u niego dyskomfort, lęk, poczucie osaczenia. Grożąca kara to od 6 miesięcy do 8 lat.
Aleksandra Partyk
29.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pracodawcy będą musieli na piśmie zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony, podając przyczynę tej decyzji. To oznacza praktyczne zrównanie tej formy zatrudnienia z umowami na czas nieokreślony. A skutkiem może być odchodzenie przez firmy od umów terminowych, na rzecz cywilnoprawnych i B2B.
Grażyna J. Leśniak
29.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich sformułowanie „stosuje się przepisy dotychczasowe” odnosi się zarówno do przepisów o charakterze procesowym, jak i materialnym – orzekł Sąd Najwyższy w uchwale siedmiorga sędziów. Oznacza to, że w obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawcy dorosłego za czyny popełnione w okresie pełnoletności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od 2035 r. na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywała zasada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych samochodów osobowych i dostawczych. W praktyce oznacza to zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie przyjęte przez Radę UE. Polska była przeciwna temu rozwiązaniu.
Inga Stawicka
28.03.2023
Prawo europejskie
Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że w Polsce nawet znaczne zwiększenie kształcenia kadr medycznych w najbliższych latach nie zlikwiduje tego problemu.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wyjaśnienie sensu poszczególnych przepisów, odnajdowanie wykładni, próba wskazywania na związki miedzy różnymi przepisami oraz odniesienie do prawa kanonicznego na poziomie krajowym czy diecezjalnym - to zdaniem autorów cele wydanego właśnie komentarza do Kodeksu prawa kanonicznego. Powinien trafić do każdej kancelarii parafialnej i kurii biskupiej i do każdej szanującej się kancelarii prawnej – uważa dr hab. Paweł Borecki z UW.
Prawo.pl
28.03.2023
Prawnicy
MRiPS chce przenieść do nowego rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem część obecnych przepisów. To trzeci projekt rozporządzenia opublikowany we wtorek na stronie RCL, którego wydanie ma związek z najnowszą nowelizacją Kodeksu pracy z 9 marca 2023 r., która czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. On również, tak jak pozostałe, ma wejść w życie po upływie 7 dni od publikacji.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
W części B akt osobowych pracodawcy będą musieli umieszczać dokumentację związaną z korzystaniem przez pracownika z nowych uprawnień, jakie wprowadza najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy, takich jak np. wniosków o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Pracodawca będzie musiał w świadectwie pracy zamieszczać informacje nie tylko dotyczące liczby dni pracy okazjonalnej wykorzystanej przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Będzie też podawał informacje o wykorzystaniu przez pracownika zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości na razie nie prowadzi prac mających uregulować funkcjonowanie sztucznej inteligencji na gruncie polskiego prawa, chociaż ma świadomość, że wraz z rosnącą popularnością nowych technologii wzrasta również ryzyko wykorzystywania ich np. w treściach pedofilskich. Czeka jednak w pierwszej kolejności na przyjęcie przepisów na poziomie unijnym.
Inga Stawicka
28.03.2023
Unijna regulacja Data Act jest zbyt restrykcyjna i może zaszkodzić rozwojowi nowych technologii - uważają przedstawiciele Związku Cyfrowa Polska, organizacji zrzeszającej najważniejszych graczy na polskim rynku nowych technologii. Branża przekazała do polskiego rządu swoje zastrzeżenia do unijnego projektu, w którym "kilka kwestii budzi najwyższe zaniepokojenie”.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Nowe technologie RODO
Od 1 kwietnia 2023 r. ZUS będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat niższą o 6,1 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 6,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Zbliża się 13. sesja Grupy Roboczej ONZ ds. Starzenia się (OEWGA). W jej trakcie zapadną decyzje, które mogą zintensyfikować debatę na temat szerszego zapewnienia praw osób starszych w prawie międzynarodowym. RPO popiera te działania, bo uważa, że jedynie nowa konwencja byłaby właściwym i skutecznym instrumentem pozwalającym na pełną ochronę osób starszych.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Pomoc społeczna Prawo pracy
Gminy, powiaty i województwa będą miały obowiązek utworzenia rad seniorów na wniosek określonej liczby osób. Członkowie rad uzyskają m.in. kompetencje do kierowania zapytań, na które władza będzie musiała zareagować - takie zmiany wprowadza nowelizacja przepisów ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Samorządowcy zwracają uwagę, że takie rady seniorów mogą stać się papierowymi tworami.
Robert Horbaczewski
28.03.2023
Samorząd terytorialny
Zmiany wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy zaczną obowiązywać w kwietniu, ale w 2023 r. do wykorzystania będą pełne 24 dni wprowadzonej nią pracy zdalnej okazjonalnej, bo ani z przepisów Kodeksu pracy, ani z przepisów ustawy nowelizującej nie wynika, że uprawnienie do wnioskowania o taką pracę rozliczone ma być proporcjonalnie do okresu obowiązywania tych regulacji.
Marek Rotkiewicz
28.03.2023
Prawo pracy

Prof. Męcina: Kontrowersyjne zmiany w rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy
Kolejna, gorsza od poprzedniej, wersja projektu zmian dotyczących rozwiązywania sporów zbiorowych pracy, zawiera wiele kontrowersyjnych propozycji. Wprowadza nowe pojęcia i instytucje, które będą generowały większą liczbę konfliktów i nie ułatwią rozstrzygania sporów - alarmuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz z Uniwersytetu Warszawskiego i doświadczony mediator w sporach zbiorowych.
Jacek Męcina
27.03.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy
Zmiany zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach przewiduje wydana właśnie nowelizacja Rekomendacji J Komisji Nadzoru Finansowego. Rekomendacja dotyczy wszystkich banków, dla których udział ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie we własnych portfelach kredytowych przekracza 10 proc.
Krzysztof Sobczak
27.03.2023
Banki RODO Nieruchomości
Pojedyncze kontrole zwolnień lekarskich zyskują na popularności. Wpływa na to rekordowa liczba wystawionych w 2022 roku L4 czy łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp do zwolnień za pośrednictwem teleporad. Nie bez znaczenia pozostaje też inflacja oraz kryzys energetyczny, który skłania przedsiębiorców do poszukiwania oszczędności i kontrolowania pracowników na L4, co do których zachodzi podejrzenie nadużyć.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2023
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Kobieta, która zdecyduje się na przejście na emeryturę z chwilą ukończenia 60 roku życia, otrzyma emeryturę, którą ZUS ustali, dzieląc zgromadzony przez nią kapitał przez 254,3 miesiące dalszego trwania życia (238,9 miesięcy - w 2022 r.). Mężczyźnie, który skończy aktywność zawodową po ukończeniu 65 lat, ZUS wyliczy emeryturę dzieląc jego kapitał przez 210 miesięcy (w 2022 r. - 196,2).
Grażyna J. Leśniak
27.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty

ZUS: Przerwa w urlopie macierzyńskim jest możliwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim, może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu, pod warunkiem że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14. Z pozostałej część tego urlopu mama może także skorzystać później, już po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
To już ostatni dzień, kiedy z PUE ZUS można pobrać bon turystyczny. Ostateczny termin upłynie 31 marca 2023 r., ale można nim opłacić zaliczkę np. na tegoroczne wakacje. Ważne, aby płatność nastąpiła przed 31 marca, czyli dniem, w którym upływa termin obowiązywania programu. Z danych ZUS wynika, że płatności bonem dokonano już ponad 5 mln razy.
Renata Krupa-Dąbrowska Agnieszka Matłacz
27.03.2023
Domowe finanse
Pracownicy nie uciekną już tak łatwo przed egzekucją administracyjną. ZUS będzie bowiem mógł ściągać zobowiązania nie tylko z ich wynagrodzenia, ale i z okresowych świadczeń pieniężnych, w tym świadczenia pieniężnego przysługującego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wypłacanych im przez pracodawcę w okresie zatrudnienia, a także przez rok od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Grażyna J. Leśniak Agnieszka Matłacz
27.03.2023
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o egzekucji administracyjnej. Zmiany mają usprawnić działania dotyczące wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenie jej efektywności. Chodzi m.in. o zmiany dotyczące rozliczeń VAT od transakcji zagranicznych i podatników, którzy nie płacą podatków.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
27.03.2023
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Przepisy przewidujące możliwość odroczenia aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka, dyskryminują ojców - skarżyli się młodzi prawnicy, a Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie w resorcie sprawiedliwości. Ministerstwo się z tym zgadza i zapowiada, że niezwłocznie podejmie prace legislacyjne nad zmianą tych przepisów prawa.
Krzysztof Sobczak
27.03.2023
Prawnicy Strefa aplikanta
Do tej pory konsumenci korzystający z usług cyfrowych w przeważającej mierze nie mieli skutecznych narzędzi, które pozwoliłyby im efektywnie dochodzić roszczeń w przypadku nienależytego wykonania umowy. Jest jednak szansa, że sytuacja ulegnie poprawie po implementacji przepisów unijnej dyrektywy cyfrowej, choć nadal są kwestie wymagające dopracowania.
Inga Stawicka
27.03.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie
Nadrzędnym celem wprowadzenia rozwiązań dotyczących urlopów rodzicielskich dla ojców jest przede wszystkim budowanie równości na rynku pracy pomiędzy kobietami a mężczyznami. Nie ma jednak pewności, że będą one wdrażane w przedsiębiorstwach chętnie i sprawnie i dopiero czas pokaże, czy uda się osiągnąć zamierzony cel przez prawodawcę unijnego, a potem krajowego.
Barbara Pawełko-Czajka
27.03.2023
Prawo pracy
Getin Noble Bank zaczął wypowiadać umowy kredytowe frankowiczom. Pisma otrzymują także osoby, którym sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu ich powództwa. Kredytobiorcy zastanawiają się więc, czy jest sens zabiegać o zabezpieczenie, skoro i tak bank ich nie honoruje. Prawnicy nie mają wątpliwości, że tak. Nie jest to kosztowne, a dzięki zabezpieczeniu kredytobiorcy nie muszą spłacać rat. Zupełnie inaczej uważa Związek Banków Polskich oraz część sądów.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.03.2023
Banki Kredyty frankowe
Rodzice dzieci powyżej 4. roku życia będą mogli nadal, bez swojej zgody, być zatrudniani w rozkładach czasu pracy powyżej 8 godzin na dobę w systemach równoważnych, w systemie skróconego tygodnia pracy oraz w systemie pracy weekendowej pracować po 12 czy 16 godzin, ale będą mogli zdecydować, czy chcą pracować w nadgodzinach, porze nocnej i delegacjach, dopóki dziecko nie skończy 8 roku życia.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie

W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas letni

Administracja publiczna Prawo europejskie
W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca zmieniamy czas z zimowego na letni, czyli w niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Obowiązująca bezterminowo dyrektywa ze stycznia 2001 r. stanowi, że w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.
Krzysztof Sobczak
25.03.2023
Administracja publiczna Prawo europejskie